افزایش سرعت وبسایت های وردپرسی

اهمیت سرعت وبسایت

  1. اولین چیزی که کاربر هنگام ورود به وبسایت تجربه می کند، سرعت وبسایت است. پس این موضوع می تواند بسیار حائز اهمیت باشد.
    ۲٫ اگر وبسایتی از سرعت لود شدن بالا برخوردار باشد، نشانه طراحی حرفه ای آن است.
    ۳٫ کاربران توقع سرعت بالای لود شدن دارند. تجربه کاربری ثابت کرده است که اکثر کاربران هنگام مواجه شدن با وبسایتی که سرعت پایینی دارد، آن را سریعا ترک می کنند.
    ۴٫ اگر سرعت بارگزاری وبسایت شما پایین باشد، کاربران وبسایت شما را ترک کرده و این به معنی از دست دادن مشتری در زمینه کسب و کار شما است. مثلا سایتی مثل آمازون با تحقیقاتی که انجام داده اعلام کرده است که اگر این وبسایت ۱ ثانیه دیرتر لود شود، سالانه حدود ۱٫۶ میلیارد از مشتریان خود را از دست خواهد داد.
    ۵٫ الگوریتم های گوگل طوری طراحی شده اند که وبسایت های با سرعت لود شدن بالاتر را در صدر نتایج جستجو نشان می دهد. در نتیجه اگر وبسایت شما سرعت پایینی داشته باشد در رده های پایین تر به کاربر نمایش داده خواهد شد.

راه های افزایش سرعت سایت های وردپرسی

حالا که با اهمیت سرعت وبسایت های وردپرسی آشنا شدیم بیایید به بررسی عوامل موثر در افزایش سرعت بارگزاری وبسایت بپردازیم.

انتخاب هاست مناسب

انتخاب یک هاست مناسب غیر اشتراکی می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. هنگامی که شما از هاست اشتراکی استفاده می کنید، در صورتی که بازدید وبسایت هایی که با شما در هاست مشترک هستند، افزایش یابد، می تواند باعث کندی سرعت لود شدن صفحات وبسایت شما و یا حتی غیرقابل دسترس شدن وبسایت شود.
هاست
پوسته وردپرسی

قالب مناسب

شما می بایست قالبی برای وبسایت خود انتخاب کنید که به صورت صحیح کدنویسی شده باشد. چرا که کدنویسی ضعیف قالب یکی از عوامل کاهش سرعت وبسایت است. همچنین قالب را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید. بسیاری از امکانات و ویژگی های قالب ها ممکن است هیچگاه مورد استفاده قرار نگیرند. این پیچیدگی و تنوع ویژگی های قالب باعث سنگینی آن می شود.

استفاده از یک افزونه Cash

طراحی صفحات وردپرس به گونه ایست که هر بار کاربری به صفحه ای از وبسایت شما مراجعه می کند، سرور وبسایت، اطلاعات را از دیتابیس MySQL و فایل های PHP فراخوانی می کند و به صورت یک محتوای Html به کاربر نمایش می دهد. شما می توانید با یک نصب یک افزونه مدیریت کش این فرآیند را کوتاه تر کنید. این دسته از افزونه ها صفحات را به صورت از قبل ذخیره شده در می آورند. هر کاربری که به وبسایت مراجعه کند نسخه ای آماده را در زمانی کوتاه تر در اختیار کاربر قرار می دهد.
کش در وردپرس
بهینه سازی تصاویر

بهینه سازی تصاویر

از قدیم گفته اند یک تصویر گویاتر از هزاران لغت است. اگر شما در وبسایت تان برای معرفی محصول، ارائه مقاله، تبلیغات و… از تصاویر زیادی استفاده می کنید، علاوه بر افزایش جذابیت وبسایت باعث ایجاد رابطه عمیق تر با کاربر هنگام مواجهه با وبسایت می شوید. شما می توانید حجم عکس های مورد نظر خود را با روش های مختلف بدون کاهش کیفیت محسوس کم کنید. این کار ممکن است کمی زمان بر باشد. اما در مقیاس بالاتر وقتی تمام عکس های شما بهینه شده باشند، سرعت بارگزاری وبسایت شما افزایش می یابد.

بهینه سازی دیتابیس

افزونه های بسیاری جهت بهینه سازی (Optimize) دیتابیس وجود دارد. با گذشت زمان ممکن است اطلاعات، جداول، اسپم ها، تگ ها و سایر موارد غیر ضروری در دیتابیس انباشت شوند که هیچگاه مورد استفاده واقع نشوند. این افزونه ها اطلاعات غیر ضروری را از دیتابیس حذف می کنند.
سرقت پهنای باند

غیرفعال سازی سرقت پهنای باند

اگر در وبسایت تان از محتوا و تصاویری استفاده می کنید که به صورت شخصی طراحی شده اند و کیفیت بالایی دارند، احتمالا مورد توجه رقبای کاری تان قرار می گیرد. ممکن است آن ها برای استفاده از محتوای شما در وبسایت شان به جای بارگزاری آن ها، از لینک این تصاویر و محتواها استفاده کنند. در نتیجه هنگامی که کاربران به وبسایت رقبای شما مراجعه میکنند، عکس ها از وبسایت شما فراخوانی می شود، بدون اینکه بازدیدی از وبسایت شما صورت گرفته باشد. در واقع فقط باعث کند شدن سرعت وبسایت شما و اصطلاحا سرقت پهنای باند شما می شود. شما می توانید کد زیر را در فایل htaccess وبسایت تان قرار دهید تا از این عمل جلوگیری شود.

#disable hotlinking of images with forbidden or custom image option

RewriteEngine on

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?example.com [NC]

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?google.com [NC]

RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ – [NC,F,L]

و به جای عبارت example.com ، آدرس دامنه خود را قرار دهید.

استفاده از CDN (شبکه تحویل محتوا)

شبکه تحویل محتوا ( content delivery network ) که به اختصار CDN خوانده می شود، شبکه ای از سرور ها در نقاط مختلف جهان است. اگر سرور وبسایت شما در ایران باشد، کاربرانی که از نظر جغرافیایی به شما نزدیک تر باشند، با صرف زمان کوتاه تری نسبت به کاربران اروپایی یا آمریکایی، به محتویات وبسایت شما دسترسی پیدا می کنند. همانطور که گفته شد CDN ( شبکه توزیع محتوا) مجموعه ای از سرور ها در نقاط مختلف جهان است. این سرور ها قابلیت ذخیره فایل های استاتیک وبسایت شما مانند فایل های CSS و JS و تصاویر را دارند. بنابراین کاربران از هر نقطه دنیا هنگامی که به وبسایت شما مراجعه کنند، اطلاعات از نزدیک ترین سرور نسبت به کاربر فراخوانی می شود که این باعث افزایش سرعت بارگزاری محتوای وبسایت می شود.

شبکه تحویل محتوا
به روز رسانی نسخه وردپرس

به روز رسانی

وردپرس در هر به روز رسانی، ایرادات احتمالی، باگ ها و مشکلات امنیتی نسخه قبل را رفع می کند. با به روز رسانی به موقع وبسایت تان کارآمدی و سرعت آن را افزایش دهید. به روز رسانی افزونه های نصب شده و پوسته وبسایت نیز از اهمیت بالایی برخوردارند.

استفاده از قابلیت Lazy Loading برای تصاویر وبسایت

وقتی شما از این قابلیت برای وبسایت تان استفاده کنید، عکس ها با اسکرول کردن کاربر به پایین لود شده و به کاربر نمایش داده می شوند. در واقع بسیاری از تصاویر وبسایت در همان ابتدا بارگزاری نمی شوند. در نتیجه سرعت وبسایت افزایش پیدا می کند.
لود تنبل

حذف پلاگین های غیر ضروری

ممکن است پلاگین هایی بر روی وبسایت نصب کرده باشید که در حال حاضر نه به آن ها نیاز دارید و نه از آن ها استفاده می کنید. این مطلب در مورد پوسته ها و تصاویر نیز صادق است. با حذف پلاگین ها، پوسته ها و تصاویر غیر ضروری، می توانید وبسایت خود را بهینه کنید.

نتیجه گیری

بهینه سازی سرعت وبسایت در مرحله اول رضایت کاربران را به دنبال دارد که باعث جذابیت وبسایت می شود. همچنین با ارتقاء رتبه گوگل باعث می شود وبسایت شما در صدر نتایج جستجوی کاربران نمایش داده شود. علاوه بر این موجب کاهش استفاده از پهنای باند هاست شما نیز می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *