در هر وب سایت، بیشتر حجم هر صفحه را تصاویر به خود اختصاص می دهند. کاهش حجم عکس‌های هر وب سایت باعث افزایش سرعت لود و کاربر پسندتر شدن آن وب سایت می‌شود. برای کاهش حجم عکس از ابزار های بسیار زیادی می توان استفاده کرد. در این آموزش علاوه بر آموزش یافتن تصاویر با حجم بالا، به آموزش ساده ترین روش کاهش حجم عکس های سایت می‌پردازیم

ساده ترین روش یافتن حجم تصاویر در وب سایت

برای یافتن حجم تصاویر در وب سایت خود، باید صفحات خود را با یک ابزار حرفه ای آنالیز کنید. پس از آنالیز وب سایت با تحلیل دقیق متوجه خواهید شد که چه تصاویری از وب سایت شما حجم بالایی دارند و نیازمند تغییرات هستند. در ادامه به معرفی چند ابزار حرفه‌ای برای سنجش حجم تصاویر به شما معرفی می‌کنیم. با ما در ادامه همراه باشید.

تحلیل وب سایت خود با استفاده از ابزار آنالیز GTmetrix

جی تی متریکس یکی از پرکاربرد ترین ابزار های سنجش سرعت وب‌سایت است. همانطور که پیش تر اشاره کردیم، مهم ترین عامل در سرعت سایت، تصاویر هستند. با استفاده از این ابزار می‌تاون وب سایت خود را آنالیز کرد. در بخش ارور های این ابزار آنالیز می توانید، ارور های مربوط به تصاویر را مشاهده کنید و در صورت نیاز با توجه به روش های پیشنهادی اقدام به رفع آن‌ها کنید. برای آشنایی بیشتر با این ابزار می توانید به صفحه مقاله معرفی GTmetrix مراجعه کنید.

ارور های مربوط به جی تی متریکس

نرم افزار کاربردی Scream Frog

نرم افزار حرفه‌ای Scream Frog یکی از حرفه ای ترین ابزار های سنجش سئو سایت است. این نرم افزار بسیار حرفه‌ای به صورت دقیق وب سایت شما را آنالیز می کند و شما به صورت دقیق می توانید حجم تصاویر خود را در این نرم افزار مشاهده کنید. با استفاده از لینک https://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/ به سادگی این نرم افزار را دانلود کنید و وب سایت خود را آنالیز و مشکلات آن را رفع کنید.

دیگر روش های یافتن تصاویر با حجم بالا

از دیگر روش های یافتن تصاویر با حجم بالا، استفاده از ابزار های خود گوگل است. Google Lightspeed و Google lighthouse دو ابزار بسیار حرفه ای برای سنجش سرعت وب سایت خود است. کار با این دو ابزار بسیار ساده است و نکته مهم در رابطه با این دو ابزار، شناسایی بسیار دقیق تصاویر با حجم بالا است. نکته جالبه دیگر در رابطه با این دو ابزار، نمایش میزان یا پتانسیل کاهش حجم تصاویر است.

بهترین روش های کاهش حجم عکس سایت به صورت قدم به قدم

روش های ارائه شده در بخش های بعدی، روش های بسیار کاربردی است که، اگر از آنها به صورت دقیق و حرفه ای استفاده کنید، می توانید به سادگی تصاویر وب سایت خود را بهینه کنید و سرعت سایت خود را به شدت افزایش دهید. در ادامه با این آموزش تجربه محور همراه باشید.

فتوشاپ، اولین و بهترین انتخاب برای بهینه سازی تصاویر وب سایت

فتوشاپ به عنوان یکی از بهترین نرم افزار های ادیت و تدوین تصاویر شناخته می‌شود. این ابزار همیشه برای من، گزینه اول برای کاهش حجم عکس است. برای کاهش حجم تصاویر و بهینه سازی آن‌ها در فتوشاپ می‌توانید از کلید ترکیبی Alt+ctrl+shfti+s استفاده کنید. پس از استفاده از این کلید ترکیبی با صفحه زیر روبرو خواهید شد.

سمت چپ تصویر و کادر های قرمز رنگ، می توانید حجم تصاویر با فرمت ها و حالات مختلف را مشاهده کنید. حال سوال اینجاست، چگونه بدون افت کیفیت با استفاده از فتوشاپ حجم عکس را کاهش دهیم. برای بهینه سازی و کاهش حجم اصولی تصاویر با استفاده از کادر زردرنگ در تصویر، تصاویر خود را بهینه سازی کنید.

در کادر نارنجی رنگ، می توانید فرمت تصویر خود را انتخاب کنید. بهترین حالت برای استفاده از فرمت در تصاویر، استفاده از فرمت JPeg و فرمت PNG-8 است. اما به هنگام فرمت، دقت کنید کافی را داشته باشید، زیرا در برخی از مواقع کاهش حجم عکس باعث افت شدید کیفیت تصاویر خواهد شد پس به هنگام بهینه سازی تصاویر دقت کافی را داشته باشید.

استفاده از وب سایت Tinypng برای بهینه سازی تصاویر به صورت دقیق و اصولی

گام بعدی در بهینه سازی تصاویر پس از استفاده فتوشاپ، استفاده از وب سایت Tinypng است. این ابزار بسیار دقیق، بدون افت کیفیت تصاویر شما را بهینه سازی می کند. روش کار با این ابزار بسیار ساده است و نکته مهم در رابطه با این ابزار، بهینه سازی تصاویر با هر فرمتی است.

پس از سرچ کرن این وب سایت و یافتن آن، کافیست تصویر خود را آپلود کنید و پس از اتمام مراحل بهینه سازی، اقدام به دانلود آن کنید. پس از دنلود فایل Zip آن را Extract کنید و تصویر بهینه خود را دانلود و از آن استفاده کنید.

توجه!

تا این مرحله، تصویر شما به حداکثر بهینه سازی رسیده است و انجام مراحل بعدی به شما پیشنهاد نمی شود.

وب سایت squoosh.app، تنظیم دستی کیفیت و مشاهده آنلاین

اگر شما قصد استفاده از ابزار Tinypng را ندارید، squoosh.app می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد اما اگر دو مرحله فوق را طی کرده‌اید، از این ابزار استفاده نکنید. پس از وارد شدن به این وب سایت و آپلود تصویر خود با صفحه زیر روبرو خواهید شد. با تغییر میزان کیفیت تصویر، می توانید تغییرات ایجاد شده را صورت زنده در صفحه مشاهده کنید. در سمت راست خط میانی، تصویر با کیفیت مدنظر شما نمایش داده می شود و در تصویر سمت چپ، تصویر با کیفیت اصلی مشاهده می‌شود.

کاهش حجم عکس های سایت با squoosh.app

در این مقاله ۳ ابزار حرفه‌ای برای کاهش حجم تصاویر وب سایت را معرفی کردیم. با استفاده از این سه ابزار به سادگی هر تصویری را بدون افت کیفیت کاهش دهید.

امتیاز شما به این مقاله