پخش ویدیو

در این جلسه از دوره رایگان آموزش وردپرس، می‌خواهیم به آموزش برگه ها در وردپرس و ساخت صفحه در وردپرس بپردازیم. همچنین قصد داریم در این آموزش تفاوت برگه و نوشته را به شما توضیح دهیم زیرا بسیاری از کاربران و افرادی که به تازگی با وردپرس آشنا شدند، تفاوت بین برگه ها و نوشته ها را نمی‌دانند.

در انتها نیز شما با آشنایی با المنتور می توانید حرفه ای ترین برگه ها را برای سایت خود طراحی کنید. در ادامه با این آموزش از وبداتیس همراه باشید.

برگه در وردپرس چیست؟

برگه ها در وردپرس صفحاتی هستند که بصورت ایستا (ثابت) هستند و شما می‌توانید آنها را ظاهر دلخواه بسازید. در ساخت سایت برای ایجاد صفحاتی همچون صفحه اصلی سایت، درباره ما، تماس با ما، قوانین و مقررات، بلاگ و … از برگه یا Page استفاده می‌شود.

اگر بخواهیم مثال قابل لمس‌تری از این برگه ها بزنیم باید بگوییم که هر برگه برای کار خاصی در وردپرس ایجاد می‌شود. برای مثال اگر کار شما خدماتی است، شما قطعا برای معرفی خدمات خود در سایتتان نیاز به صفحاتی دارید تا بصورت گرافیکی و جذاب آن را معرفی کنید.

یا اگر صاحب یک فروشگاه اینترنتی هستید، صفحات درباره ما، قوانین و مقررات، صفحه اصلی سایت و از این دست صفحات از نوع برگه هستند. به عبارت دیگر صفحاتی که در طول مدت زمان زیاد قرار نیست محتوای آن بروزرسانی شود و جزء صفحات ثابت و ایستا سایت محسوب می‌شوند، برگه‌ها هستند.

تفاوت برگه و نوشته در وردپرس

همانطور که اشاره کردیم برگه ها صفحات ثابت و جداگانه‌ در سایت هستند اما نوشته ها صفحاتی هستند که می‌توانند دائما در حال تغییر باشند و بروزرسانی شوند. عمده تفاوت میان برگه و نوشته در وردپرس علاوه بر ایستا یا پویا بودن صفحات، قابلیت هایی است که میان برگه ها و نوشته ها وجود دارد.

 شما به هنگام ساخت یک برگه و پس از انتشار آن، در سایت خود تغییر حس نخواهید کرد و برگه به شما نمایش داده نخواهد شد. برای آنکه بتوانید یک صفحه را مشاهده کنید باید لینک برگه را در جایی مانند فهرست یا دیگر مکان ها فراخوانی کنید. اما نوشته پس از انتشار در صحفه بلاگ قرار می گیرد و شما می‌توانید آن را مشاهده کنید.

دسته بندی نوشته ها

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید هر نوشته در وردپرس شامل یک یا چند دسته‌بندی می‌شود که نوسینده هنگام درج نوشته می‌تواند آن را از قسمت انتخاب دسته‌بندی انتخاب کند و آن را در صفحه نوشته نمایش داده خواهد شد. اما در برگه‌ها چیزی به عنوان دسته‌بندی وجود ندارد که کاربران بخواهند با استفاده از آن برگه‌ها را مشاهده کنند.

در برگه ها امکان ایجاد سلسله مراتب وجود دارد که در نوشته ها نیست. یعنی می‌توان یک دسته مادر ایجاد کرد و برگه هایی که زیر دسته آن هستند را به داخل سلسله بندی اضافه کرد.

برچسب یا تگ گذاری در نوشته ها

برچسب ها یا همان تگ ها در نوشته ها وجود دارند و شما می‌توانید برای نوشته خود از تگ های مختلفی استفاده کنید. کاربران با کلیک روی هر تگ به صفحه نوشته های مرتبط با آن تگ هدایت می‌شوند. اما در برگه ها چیزی به عنوان برچسب یا تگ وجود ندارد.

تفاوت های دیگر میان برگه و نوشته

هنوز تفاوت ها ادامه دارد. در نوشته ها قابلیت ثبت دیدگاه برای کاربران فعال است. یعنی کاربران می‌توانند دیدگاه یا نظر خود را پایین هر نوشته ثبت کنند. در برگه ها به‌صورت پیش‌فرض اثری از دیدگاه نیست و درصورت فعالسازی توسط مدیر سایت این قابلیت فعال خواهد شد.

در نوشته ها به کاربران تایم یا زمان انتشار به همراه نام نویسنده نوشته نمایش داده خواهد شد اما در برگه ها این مقادیر نمایش داده نمی شود.

جمع بندی تفاوت برگه و نوشته در وردپرس

به‌طور کلی اگر بخواهیم جمع بندی کنیم که در کجا باید از نوشته و در کجا باید از برگه استفاده کنیم، می‌توانیم اینگونه بیان کنیم. در هر کجا از سایت صفحه‌ای داشتیم که محتوای آن نیازی به تغییر مداوم ندارد و جزء صفحات ثابت وب‌سایت به‌حساب می آیند باید از برگه استفاده کنیم و در هر کجا از سایت صفحه‌ای داشتیم که محتوای آن در طول مدت زمان دستخوش تغییرات و دارای قابلیت هایی مانند دسته‌بندی، برچسب، نمایش نام نویسنده و دارای تاریخ انتشار است باید از نوشته استفاده کنیم.

آموزش ایجاد برگه ها در وردپرس

هدف ما این بود که ابتدا شما تفاوت میان برگه و نوشته را در وردپرس کاملا متوجه شوید و سپس به ایجاد یک برگه در وردپرس بپردازیم. برگه ها در وردپرس یک سربرگ مجزا در منو ابزار سمت راست پیشخوان مدیریت دارند که با بردن موس بر روی آن امکانات زیر مجموعه آن نمایش داده خواهد شد.

آموزش ساخت برگه با استفاده از ویرایشگر گوتنبرگ

برای ساخت یک برگه جدید روی گزینه “افزودن جدید” کلیک کنید. پس از باز شدن صفحه شما وارد ویرایشگر بلوک وردپرس (کوتنبرگ) خواهید شد. دقیقا مانند جلسه قبلی که یک نوشته با ویرایشگر بلوک در وردپرس ایجاد کردیم در اینجا یک برگه ایجاد خواهیم کرد.

اگر با قابلیت های ویرایشگر بلوک وردپرس آشنایی ندارد مقاله آموزش نوشته ها در وردپرس را حتما بخوانید.

در قسمت “افزودن عنوان” یک عنوان برای برگه خود بنویسید.

در قسمت ویرایشگر بلوک نیز از منوی ابزار بالا سمت راست روی آیکن + کلیک کنید تا پنل بلوک ها برای شما بازشود. سپس هر بلوکی را که مدنظر دارید انتخاب و روی آن کلیک کنید تا به صفحه اضافه شود.

وقتی روی المان یا یک بلوک کلیک کنید، یک نوار ابزار مدیریتی در بالای بلوک برای شما ظاهر خواهد شد. این نوار به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید تغییراتی که مدنظر دارید را روی بلوک اعمال کنید.

همچنین با کلیک روی یک بلوک، تنظیمات بیشتر آن در پنل سمت چپ برای شما نمایش داده خواهد شد. برای مثال هنگامی که روی بلوک تیتر کلیک کنید، در پنل تنظیمات سمت چپ به شما تنظیمات اندازه قلم و ارتفاع خط نمایش داده خواهد شد.

وضعیت انتشار برگه در وردپرس

پس از نوشتن محتوای برگه نوبت به انتشار آن رسیده است. وضعیت انتشار در وردپرس دو نوع پیش‌نویس و منتشر شده است. این دو وضعیت در موقعیت مناسب خود استفاده خواهند شد. اگر قصد دارید برگه را منتشر کنید ولی بر روی وبسایت شما نمایش داده نشود و فقط خودتان (مدیر سایت) به نمایش آن دسترسی داشته باشید، روی گزینه “ذخیره پیش‌نویس” در نوار ابزار بالایی کلیک کنید.

اما اگر قصد دارید برگه را منتشر کنید و در جایی از سایت خود به نمایش بگذارید، روی گزینه “انتشار” در نوار ابزار بالایی کلیک کنید تا برگه در سایت منتشر شود.

همچنین شما قادر هستید که از قابلیت انتشار زمان بندی شده استفاده کنید. این قابلیت به شما کمک می‌کند که برگه‌ای را که ساخته‌اید در زمان دلخواه منتشر کنید. کافیست برای انجام اینکار از تنظیمات برگه در پنل سمت چپ، از تب وضعیت و مشاهده‌پذیری روی گزینه “بی‌درنگ” کلیک کنید. مانند تصویر زیر تاریخ و ساعت انتشار برگه را نتخاب و سپس از نوار ابزار بالا روی گزینه “انتشار” کلیک کنید. بدین شکل برگه شما در تاریخ و ساعت مشخص شده منتشر خواهد شد.

همانطور که در تفاوت های میان برگه و نوشته اشاره کردیم، هنگامی که شما برگه را منتشر کنید، برگه ساخته خواهد شد اما باید آن را فراخوانی کنید تا کاربران بتوانند آن را مشاهده کنند. برای مثال در منوی بالای سایت لینک برگه را بگذارید تا کاربران روی نام برگه کلیک کنند و محتویات صفحه برگه به آنها نمایش داده شود.

تغییر لینک برگه در وردپرس

پس از انتشار برگه در صورت نیاز می‌توانید از قسمت تنظیمات برگه در پنل سمت چپ ویرایشگر بلوک وردپرس، از تب پیوند یکتا، نامک یا لینک برگه را تغییر دهید.

اگر این قابلیت برای شما وجود ندارد شاید به این دلیل است که نوع پیوند یکتا در تنظیمات به‌صورت “نام نوشته” نیست. برای انجام اینکار از منو ابزار اصلی وردپرس، روی گزینه تنظیمات > پیوندهای یکتا کلیک کنید. سپس از قسمت تنظیمات عمومی نوع نوشته را روی حالت “نام نوشته” قرار دهید و در تغییرات را ذخیره کنید.

با اینکار نوع پیوند یکتا در نوشته ها و برگه ها از حالت ساده (آیدی عددی) خارج و به نام نوشته یا برگه تغییر خواهد کرد.

 

آموزش ساخت برگه حرفه ای در وردپرس با استفاده از المنتور

المنتور یکی از حرفه ای ترین صفحه ساز های وردپرس است. بسیاری از طراحان سایت وردپرس، المنتور را جادوی وردپرس می دانند. شما با استفاده از این افزونه کاربردی می توانید برگه ها در وردپرس را به زیباترین حالت ممکن طراحی کنید و هر ببینده‌ای را مجذوب سایت خود کنید.

کار با افزونه المنتور بسیار ساده است. در المنتور بسیاری از المان ها به صورت پیش‌فرض برای شما وجود دارد و فقط با Drag & Drop می توانید هر برگه سایت خود را به زیباترین حالت ممکن طراحی کنید. ویژگی دیگر افزونه المنتور، حالت واکنش گرایی و رسپانسیو بودن آن است. ما در مجموعه وبداتیس، دوره آموزش المنتور به صورت رایگان را برای شما آماده کرده ایم و همچنین می توانید این افزونه را به صورت رایگان از باکس دانلود، دانلود کنید.

امید واریم که این آموزش برای شما مفید بوده باشد و به کمک آموزش ساخت برگه در وردپرس و درک تفاوت های برگه و نوشته در وردپرس، بتوانید برگه هایی زیبا و جذاب برای سایت خود ایجاد کنید.

جلسه بعدی

جلسه یازدهم: آموزش بخش رسانه در وردپرس + ویدیو آموزشی

جلسه قبلی

جلسه نهم: آموزش نوشته ها در وردپرس - آموزش نوشتن مطلب در وردپرس