پخش ویدیو

در این جلسه از دوره رایگان آموزش وردپرس، به آموزش نوشته ها در وردپرس یا همان نوشتن مطلب در وردپرس خواهیم پرداخت. پس از اینکه شما وب سایت خود را راه اندازی کردید، تولید محتوا جزء مهم ترین امور برای فعالیت سایت و رشد یک سایت به شمار می آید. در این آموزش قصد داریم تا نحوه تولید محتوا و مقاله را در سیستم مدیریت محتوای محبوب وردپرس آموزش دهیم.

نوشته در وردپرس چیست؟

نوشته ها همان مقالات یا محتواهایی هستند که بصورت متن، تصویر یا ویدئو روی وب سایت شما قرار می گیرند. این محتواها می تواند شامل اخبار، مقالات آموزشی، علمی و متفرقه باشد که نسبت به نوع فعالیت کسب و کار روی سایت قرار می گیرد.

قسمت نوشته ها در پیشخوان مدیریت وردپرس در سربرگ “نوشته‌ها” قرار دارد. با آوردن موس روی این سربرگ، امکانات زیر دسته نوشته‌ها را مشاهده می کنید که شامل:

همه نوشتهها: با کلیک روی این گزینه وارد صفحه همه نوشته‌ها می شوید و می توانید همه محتواهایی را که تا کنون منتشر کرده‌اید را بصورت لیستی مشاهده کنید.
افزودن نوشته: از این قسمت می توانید یک نوشته جدید به سایت خود اضافه کنید.
دستهها: از این بخش می توانید تمامی دسته‌بندی‌های مقالات سایت خود را مدیریت کنید.
برچسب‌ها: از بخش نیز می توانید برچسب‌ها یا تگ‌های منتشر شده روی سایت خود را مدیریت کنید.

اگر با پیشخوان مدیریت وردپرس آشنایی ندارید می‌توانید از طریق مقاله آموزش کار با پیشخوان وردپرس اطلاعات بیشتری راجب پنل مدیریت وردپرس بدست آورید.

آموزش نوشتن مطلب در وردپرس

برای اینکه بتوانید یک مقاله در سایت وردپرسی خود منتشر کنید، ابتدا باید محتوای مقاله خود را آماده کنید. پس از آماده سازی محتوا باید از قسمت پیشخوان مدیریت وردپرس، از سربرگ “نوشته‌ها” روی گزینه “افزودن نوشته” کلیک کنید.

ویرایشگر بلوک وردپرس

پس از وارد شدن به صفحه افزودن نوشته، شما نمای کلی از ویرایشگر بلوک وردپرس (کوتنبرگ) را مشاهده می کنید. وردپرس از نسخه ۵.۰.۰ به بعد ویرایشگر کلاسیک را کنار گذاشت و از ویرایشگر بلوک وردپرس در قسمت‌های نوشته‌ها، برگه‌ها و افزودنی‌ها استفاده کرد. در ویرایشگر بلوک وردپرس همه اجزای داخل محتوا بصورت بلوک جدا از هم قرار می گیرند.

ویرایشگر گوتنبرگ بهتر است یا کلاسیک

در مقاله‌ای جداگانه در آینده به این موضوع خواهیم پرداخت که باید از کدام ویرایشگر وردپرس استفاده کنیم یا کدام ویرایشگر برای ما مناسب است. بسیاری از طراحان سایت وردپرسی هنوز با گذشت مدت زمان بسیار از ارائه ویرایشگر بلوک وردپرس، از ویرایشگر کلاسیک که بصورت افزونه در اختیار کاربران گذاشته شده، استفاده می کنند. این موضوع کاملا سلیقه‌ای است. بطور کلی نمی‌توان گفت ویرایشگر بلوک از ویرایشگر کلاسیک بهتر است اما قطعا قابلیت هایی که در ویرایشگر بلوک در اختیار دارید، در ویرایشگر کلاسیک وجود ندارد!

ما در این آموزش قصد داریم با ویرایشگر بلوک وردپرس مطلب خود را منتشر کنیم. در ابتدا به قسمت های کلی این ویرایشگر را اشاره می‌کنیم سپس به آموزش نوشتن مطلب می پردازیم.

در تصویر بالا قسمت‌های مختلف ویرایشگر گوتنبرگ را مشاهده می‌کنید که در ادامه امکانات هر کدام از این بخش‌ها را توضیح می‌دهیم.

قابلیت‌های ویرایشگر نوشته در وردپرس

۱- پیشخوان وردپرس

با کلیک روی آیکن وردپرس که در سمت راست بالا قرار دارد از ویرایشگر بلوک خارج شده و به صفحه “همه نوشته‌ها” منتقل می‌شوید. البته در ادامه اشاره می‌کنیم که چگونه می‌توانید طوری چیدمان صفحه را تنظیم کنید که همزمان ویرایشگر بلوک در کنار منو ابزار وردپرس را با یکدیگر در دسترس داشته باشید.

۲- پنل‌ بلوک

با کلیک روی گزینه + مشخص شده یک پنل حاوی بلوک‌ها و الگوهای مختلف برای شما در سمت راست بارگذاری خواهد شد. در این پنل شما تمامی بلوک‌هایی که می‌توانید در محتواهای خود استفاده کنید را، مشاهده می‌کنید. در تصویر زیر نمونه باز شده پنل را مشاهده می‌کنید.

شما می‌توانید با کشیدن و رها کردن هر کدام از قابلیت ها در بخش وسط (شماره ۱۲) آن امکان را به محتوای خود اضافه کنید.

۳- ابزارها

 این قسمت جهت میانبر برای فعل و انفعلاتی هست که شما در صفحه اجرا می‌کنید. برای مثال هنگامی که روی یک بلوک کلیک می‌کنید، تنظیمات مربوط به آن بلوک را به‌صورت یک ریبون، بالای بلوک مشاهده می‌کنید. در این حین اگر بخواهید یک بلوک دیگر را ویرایش کنید باید دکمه “ESC” را روی کیبورد فشار دهید تا از ویرایش آن بلوک خارج شوید.

۴– بازگردانی و بازانجام

اگر با نرم افزار های نوشتاری مانند Word یا Power Point کار کرده باشد، به دو گزینه Undo  و Redo (بازگردانی و بازانجام) آشنایی دارید. گزینه بازگردانی(Ctrl + Z) برای بازگشت به یک مرحله قبل و گزینه بازانجام(Crtl + Shift + Z) برای بازانجام به یک مرحله جلو کاربرد دارد.

۵- جزئیات

وقتی روی این گزینه کلیک کنید، اطلاعات کلی مقاله شما نمایش داده می‌شود. اطلاعاتی مانند تعداد حروف، کلمات، پاراگراف‌ها و بلوک‌هایی که در مقاله خود استفاده کردید را دریافت می‌کنید.

۶– نمایش فهرست‌وار

با کلیک روی این گزینه تمامی بلوک‌هایی که در صفحه خود استفاده کرده‌اید را بصورت فهرست مشاهده می‌کنید. این قابلیت برای دسترسی سریعتر به یک المان در صفحه تعبیه شده است.

۷- پیش‌نمایش

با کلیک روی گزینه پیش‌نمایش میتوانید، پیش‌نمایشی از مقاله خود را مشاهده کنید.

۸- انتشار

با کلیک روی گزینه “انتشار” مقاله شما به صورت عمومی برای تمامی کاربران منتشر می‌شود و همه کاربران برای مشاهده مقاله شما به آن دسترسی خواهند داشت.

۹– تنظیمات نوشته

با کلیک روی آکن تنظیمات پنل تنظیمات (شماره ۱۱) برای شما باز خواهد شد. این پنل شامل تنظیمات نوشته و همچنین تنظیمات بلوک فعال (بلوکی که در حال ویرایش آن هستید) است.

۱۰– تنظیمات کلی

 با کلیک روی سه‌نقطه پنجره ای برای شما باز می‌شود که تنظیمات عمومی نوشته در آن قرار دارد. در تصویر زیر این پنجره را مشاهده می‌کنید که قابلیت‌های مختلفی در آن گنجانده شده است.

۱۱– پنل تنظیمات نوشته و بلوک

شما با استفاده ازپنل تنظیمات بلوک و نوشته می‌توانید تغییرات مهمی در نوشته خود ایجاد کنید. این پنل شامل دو قسمت نوشته و بلوک است.

تنظیمات نوشته

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید تب نوشته شامل ۷ قسمت است. هر کدام از قسمت ها مسئولیت خاصی از نوشته را به عهده دارند که در ادامه توضیحات بیشتری برای هر کدام می‌دهیم.

قسمت وضعیت و مشاهده پذیری جهت نمایش وضعیت کلی مقاله به شما قرار داده شده است. در این قسمت می‌توانید نوع مقاله (متنی، صوتی، تصویری، ویدئویی و …)، تایم انتشار مقاله و وضیت انتشار مقاله (پیش‌نویس، انتشار و حذف مقاله یا انتقال به زباله‌دان) و وضعیت مشاهده مقاله یعنی عمومی یا خصوصی بودن آن را مشخص کنید.

در قسمت تنظیمات پیوند یکتا پس از انتشار پیش‌نویس مقاله خود، می‌توانید لینک یا آدرس URL مقاله خود را تغییر دهید. به‌صورت پیش‌فرض این آدرس از عنوان مقاله برداشته می‌شود.

در بخش دسته‌بندی‌ها باید برای مقاله خود یک دسته‌بندی انتخاب نمایید. به‌صورت پیش‌فرض هنگامی که وردپرس را نصب کنید، فقط یک دسته‌بندی بنام “دسته‌بندی نشده” وجود دارد. شما باید در قسمت دسته‌ها ابتدا دسته‌های مقالات خود را ثبت و سپس در این قسمت از آنها استفاده کنید.
البته می‌توانید با کلیک روی گزینه “افزودن دسته تازه” در همان لحظه یک دسته‌بندی جدید بسازید.

اگر در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام یا تلگرام فعالیت کرده باشید، با قسمت برچسب یا تگ Tag آشنایی دارید. شما می‌توانید برای مقاله خود چندین تگ – هشتگ انتخاب کنید آنها را دراین قسمت ثبت نمایید.

هر مقاله دارای یک تصویر شاخص است که باید از قسمت “تصویر شاخص” یک عکس کاور برای مقاله خود انتخاب نمایید. این تصویر با عنوان مقاله شما باید همخوانی موضوعی داشته باشد.

در بخش چکیده می‌توانید خلاصه محتوای خود را یادداشت کنید. این متن به کاربران نمایش داده نمی‌شود و صرفا برای خودتان است.

از قسمت گفت‌و‌گو نیز میتوانید قابلیت ثبت دیدگاه یا کامنت را برای مقاله خود فعال یا غیر فعال کنید.

۱۲– قسمت درج محتوا

بخش وسطی ویرایشگر بلوک وردپرس برای درج بلوک‌ها یا محتوا ساخته شده است.

آموزش افزودن نوشته در وردپرس

خب تا اینجای کار بخش‌ها و ابزارهای ویرایشگر گوتنبرگ یا بلوک را به شما عزیزان توضیح دادیم. اکنون به سراغ نوشتن یک مطلب خواهیم رفت و محتوای نوشته شده‌مان را منتشر می‌کنیم.

ابتدا از قسمت مشخص شده یک عنوان برای مقاله خود انتخاب کنید.

سپس در قسمت پایین عنوان کلیک کنید. در این هنگام شما می‌توانید متن پاراگراف خود را تایپ کنید. بصورت پیشفرض بلوک قرارداده شده در اینجا، بلوک پاراگراف است. اگر می‌خواهید از بلوک دیگری استفاده نمایید از نوار ابزار بالا روی گزینه + (پنل بلوک) کلیک کنید و یکی از آنها را به قسمت مشخص شده بکشید.

برای مثال ما در تصویر بالا از بلوک تیتر استفاده کردیم. شما میتوانید نسبت به نیاز خود در هر کجای محتوایتان از این بلوک‌ها استفاده کنید.

روی هر نوع المان یا بلوک که کلیک کنید، تنظیمات مربوط به بلوک در قسمت پنل سمت چپ و همچنین بالای خود المان ظاهر می‌شود. این تنظیمات در اختیار شما قرار داده شده است که تغییرات مدنظرتان را روی بلوک مشخص شده اعمال کنید.

پس از اینکه مطلب درج شد، باید مقاله را منتشر کنید. برای این منظور از نوار ابزار بالا روی گزینه “انتشار” کلیک کنید.(برای اطمینان از انتشار از شما سوال پرسیده می‌شود و شما مجددا باید روی گزینه انتشار کلیک کنید.)

تبریک! شما اولین محتوای خود را در سایت وردپرس‌تان منتشر کردید. امید واریم که آموزش نوشته ها در وردپرس برایتان مفید بوده باشد.🙂

جلسه بعدی

جلسه دهم: آموزش برگه ها در وردپرس – تفاوت برگه و نوشته در وردپرس

جلسه قبلی

جلسه هشتم: آموزش کار با پیشخوان وردپرس – ورود به بخش مدیریت وردپرس