پخش ویدیو

در این جلسه از دوره رایگان آموزش وردپرس، به کار با مدیریت وردپرس و آموزش پیشخوان وردپرس میپردازیم. پس از نصب وردپرس نوبت به این میرسد که در نگاه اولیه و کلی بتوانید جایگاه ابزار های وردپرس را به خاطر بسپارید. در ادامه با آموزش کار با پیشحوان وردپرس همراه ما باشید.

پیشخوان وردپرس چیست؟

پیشخوان وردپرس یا همان پنل مدیریت وردپرس ابزاری است برای مدیریت سیستم مدیریت محتوا وردپرس سایتمان که تمامی فعالیت ها و تغییراتی که در سایت مشاهده میکنید، از طریق پیشخوان وردپرس کنترل و هدایت میشود.

پس از نصب وردپرس روی هاست یا لوکال هاست، برای وارد شدن به پیشخوان وردپرس در مرورگر خود آدرس دامنه یا لوکال هاست خود را به همراه /wp-admin یا /admin و یا /wp-login.php وارد نمایید. برای مثال اگر دامنه شما webadtis.com است، آدرس صفحه ورود به پیشخوان وردپرس به‌این گونه است: webdatis.com/wp-admin یا اگر از لوکال هاست استفاده میکنید: localhost/wp-admin

البته شما از طریق آدرس /admin و /wp-login هم میتوانید به مدیریت وردپرس دسترسی داشته باشید اما توصیه میشود آدرس /wp-admin را در ذهن خود بسپارید و سعی کنید همیشه از این آدرس استفاده نمایید.

پس از وارد کردن آدرس صفحه ورود به پیشخوان وردپرس، با صفحه زیر روبرو خواهید شد. در این صفحه شما باید نام کاربری و رمز عبوری را که هنگام نصب وردپرس ثبت کرده‌اید، وارد نمایید.

اگر رمز عبور رمز عبوری را که به هنگام نصب وردپرس قرارداده‌اید را فراموش کرده اید میتوانید با کلیک روی گزینه”رمز عبورتان را گم کرده‌اید؟” از طریق ایمیل ثبت شده، رمز جدید خود را بسازید.

پس از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور، شما وارد پیشخوان وردپرس می‌شوید. در این صفحه وردپرس به شما لینک ها یا همان پیوند هایی را نمایش میدهد که دسترسی را آسان‌تر میکند. همچنین شما میتوانید روی گزینه “تنظیمات صفحه کلیک کنید و باکس هایی را که مدنظر دارید، نمایش آنها را فعال یا غیر فعال کنید.

امکان دیگری که دارید میتوانید با ” با “Drag and Drop” باکس های مختلف را در این صفحه جابجا کنید و چیدمان صفحه پیشخوان وردپرس را بر طبق سلیقه خود بچینید.

در این صفحه شما قابلیت های مختلفی را مشاهده میکنید که میتوانید با کلیک روی هر کدام اطلاعات بیشتری بدست بیاورید. مثلا در یکی از باکس ها وضعیت سلامت سایت را مشاهده میکند. در باکس دیگری تعداد کل نوشته ها و برگه هایی را که تا کنون منتشر کرده‌اید به همراه نسخه وردپرسی که در حال حاضر نصب کرده اید را میتوانید مشاهده کنید.

نوار ابزار یا منو‌های وردپرس

ابتدا به قسمت منوی بالایی و ریبون هایی که در بالای پیشخوان مدیریت وردپرس وجود دارد می‌پردازیم سپس به بخش منوهای سمت راست پیشخوان وردپرس و ابزار هایی که در اختیارمان می‌گذارد، نگاه کلی داشته باشیم.

نوار ابزار بالای وردپرس

در منوی بالایی وردپرس سمت راست آیکن وردپرس را مشاهده میکنید. اگر روی آن کلیک کنید وارد پیشخوان مدیریت وردپرس می‌شوید و اگر موس خود را روی آن ببرید، لینک هایی از سایت مرجع وردپرس به شما نمایش می‌دهد.

در سمت چپ آیکن وردپرس آکن خانه به همراه نام وبسایت خود را مشاهده میکنید. با کلیک روی آن میتوانید سایت خود را مشاهده کنید.

در سمت چپ آیکن خانه آیکن بروزرسانی را مشاهده میکنید که اگر روی آن کلیک کنید به صفحه بروزرسانی و آپدیت وردپرس که از طریق منوی سمت راست وردپرس نیز به آن دسترسی دارید، منتقل میشوید. در این صفحه تمامی بروزرسانی های نسخه وردپرس، قالب ها و افزونه ها و همچنین ترجمه های آنان لیست می‌شود.

آیکن بعدی برای نمایش دیدگاه هایی است که در وبسایت شما ثبت شده است. با کلیک روی آن به صفحه مدیریت دیدگاه ها یا کامنت های سایت هدایت می‌شوید.

قسمت بعدی هم که با آیکن + نمایش داده شده برای ایجاد برگه، نوشته، رسانه و کاربر جدید تعبیه شده است.

در سمت چپ نوار ابزار بالایی پیشخوان وردپرس بخش دسترسی سریع حساب کاربری شما قرار دارد.

نوار ابزار سمت راست وردپرس

به صورت پیشفرض وقتی وردپرس را نصب می‌کنید ابزارهایی که در پایین لیست کرده‌ایم را مشاهده می‌کنید. هر کدام از این ابزارها برای منظوری و عملیات خاصی یا مدیریت بخشی از سایت ساخته شده است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

  • پیشخوان

منوی پیشخوان شامل دو قسمت خانه و به‌روزرسانی‌ها است. با کلیک روی “خانه” می‌توانید وارد صفحه مدیریت وردپرس یا همان پیشخوان وردپرس شوید. با کلیک روی گزینه “به‌روزرسانی‌ها” به صفحه بروزرسانی وردپرس، قالب‌ها و افزونه‌های وردپرس خواهید شد.

  • نوشتهها

با کلیک روی این گزینه وارد صفحه نمایش کل نوشته‌ها یا پست‌های سایت خود می‌شوید. نوشته‌ها در اصل مقالات سایت شما هستند که بخش بسیار مهمی در تولید محتوا سایت محسوب می‌شوید. همچنین هنگامی که موس خود را روی این گزینه ببرید، میتوانید به قسمت افزودن نوشته، دسته‌ها و برچسب‌های نوشته‌ها دسترسی پیدا کنید.

  • رسانه

در این قسمت شما میتوانید تمامی رسانه‌های بارگذاری شده در سایت خود را مشاهده کنید. تمامی فایل‌های تصویری، ویدئویی، صوتی، خواندنی مانند PFD و هرگونه فایلی که شما در سایت خود بارگذاری می‌کنید، در قسمت رسانه‌ها قرار می‌گیرند.

  • برگهها

برگه‌ها به صفحات وبسایت گفته می‌شود. برگه‌ها با نوشته‌ها متفاوت هستند. در جلسات بعدی دوره آموزش وردپرس به این موضوع اشاره خواهیم‌کرد. از طریق این گزینه می‌توانید تمامی برگه‌های ساخته شده در سایت را ببینید و همچنین با آوردن موس روی این ابزار، با کلیک روی گزینه “افزودن جدید” میتوانید برگه جدیدی در سایت خود اضافه کنید.

  • دیدگاهها

تمامی دیدگاه‌هایی که کاربران در صفحات مقالات یا محصولات سایت شما ثبت می‌کنند در این قسمت نمایش داده می‌شود. دیدگاه‌ها همان کامنت‌ها هستند که در جلسات بعدی توضیحات بیشتر و کامل‌تری دراین‌باره به شما عزیزان می‌دهیم.

  • نمایش

“نمایش” بخش بسیار مهمی در سایت وردپرسی ما محسوب می‌شود. این بخش شامل موارد زیر است.
پوسته (تنظیمات مربوط به فعالسازی قالب سایت)
سفارشی‌سازی (تنظیمات مربوط به قابلیت های کلی سایت به صورت پیش‌نمایش زنده)
ابزارک‌ها (ویجت هایی که در قسمت‌های مختلف سایت استفاده می‌شود مانند سایدبار، هدر و فوتر)
فهرست‌ها (مدیریت فهرست‌ها یا منو‌های سایت خود از این قسمت انجام می‌شود)
پس‌زمینه (با کلیک روی این گزینه وارد سفارشی سازی> بخش پس‌زمینه سایت می‌شوید که قادر خواهید بود تصویر پس‌زمینه برای سایت خود تنظیم کنید)
ویرایشگر پوسته (با وارد شدن به این قسمت شما به بخش کدنویسی پوسته خود دسترسی پیدا می‌کنید و درصورتی‌که با برنامه‌نویسی آشنا هستید، می‌توانید تغییرات مدنظر خود را روی کدنویسی قالب اعمال کنید)

  • افزونهها

به اختصار افزونه به یک قابلیت جدید یا یک آپشن گفته می‌شوید. این بخش نیز مانند بخش “نمایش” اهمیت بسیار زیادی دارد و از این پس با این قسمت کار زیادی خواهید داشت. با کلیک روی گزینه”افزونه‌ها” می‌توانید تمامی افزونه‌ها یا همان پلاگین‌های نصب شده روی سایت خود را مشاهده کنید.

همچنین می‌توانید با نگه‌داشتن موس خود روی این قسمت به بخش افزونه افزونه و ویرایشگر افزونه (ویرایش کدنویسی افزونه‌ها) دسترسی داشته باشید.

  • کاربران

از این قسمت شما می‌توانید تمامی کاربران سایت خود را مشاهده کنید. کاربر به کسی گفته می‌شود که در سایت شما ثبت نام کرده باشد و حساب کاربری او ایجاد شده باشد. همچنین با کلیک روی گزینه “افزونه” می‌توانید یک کاربر جدید بصورت دستی به سایت خود اضافه کنید.

  • ابزارها

قسمت “ابزارها” جهت تنظیمات و مدیریت بخش خاصی از سایت است.شاید خیلی کم پیش بیاید که با این قسمت کاری داشته باشید اما از مهم‌ترین قسمت این بخش می‌توانیم به “درون‌ریزی” و “برون‌ریزی” اشاره کنیم.

  • تنظیمات

از مهم‌ترین قسمتی که منتظرش بودم تا برایتان توضیح دهم، همین قسمت بود. بخش تنظیمات همانطور که از نامش پیداست برای تنظیمات سایت در نظر گرفته شده. در زیر به ابزارها و قابلیت های بخش تنظیمات را اشاره میکنیم.

عمومی: تنظیمات مربوط به مدیریت کلی سایت از جمله نام سایت، آدرس دامنه سایت و دیگر بخش‌ها در قسمت قرار دارد.

نوشتن: تنظیمات بخش نوشتن در برگه‌ها یا نوشته ها در قسمت قرار دارد.

خواندن: تنظیمات مربوط به انتخاب صفحه اصلی سایت و بلاگ و دیگر قابلیت‌های خواندن در این بخش قرار دارد.

گفتگو: تنظیمات مربوط به دیدگاه‌های سایت و عملیات‌های مدیریتی این بخش در این قسمت وجود دارد.

رسانه: تنظیمات مربوط به سایز اندازه‌های تصاویری که بارگذرای می‌کنیم در این قسمت قرار دارد.

پیوند‌های یکتا: تنظیمات مهم ساختار آدرس‌های مختلف در این بخش قرار دارد.

حریم‌خصوصی: در این قسمت نیز شما می‌توانید برگه حریم‌خصوصی سایت خود را انتخاب و مدیریت کنید.

در این آموزش سعی کردیم که به شما عزیزان نحوه کار با پیشخوان وردپرس را آموزش دهیم و با قابلیت‌ها و ابزارهای کلی وردپرس در نگاه اول آشنا شوید. امیدوارم که از این آموزش لذت برده باشید.

جلسه بعدی

جلسه نهم: آموزش نوشته ها در وردپرس – آموزش نوشتن مطلب در وردپرس

جلسه قبلی

جلسه هفتم: آموزش نصب وردپرس روی کنترل پنل cPanel راه اندازی وردپرس در کنترل پنل سی‌پنل