صفحه ساز وردپرس، افزونه هایی هستند که برای راحتی کار با وردپرس طراحی شده اند. با استفاده از این افزونه های به راحتی می‌توانید هر صفحه از وب سایت خود را به بهترین شکل ممکن طراحی کنید. در این مقاله سعی داریم پس از پاسخ حرفه ای به سوال صفحه ساز وردپرس چیست؟ بهترین افزونه های صفحه ساز وردپرس را به شما معرفی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

صفحه ساز وردپرس چیست؟

صفحه ساز ها افزونه هایی هستند که به شما اجازه می‌دهند با استفاده از المان هایی که در اختیار تان قرار می‌دهد بتوانید صفحات و برگه هایی را که مطابق نظر و سلیقه شما است را طراحی کنید.

تا قبل از معرفی صفحه ساز ها، برای اینکه بتوانید در بستر اینترنت صفحه اینترنتی را طراحی کنید، HTML و CSS و JS مواردی بود که شما باید آن ها را یاد می‌گرفتید و با استفاده از آن ها صفحات خودتان را ایجاد می کردید. اما صفحه ساز ها این فرایند را برای‌تان بسیار راحت کرده اند. به این صورت که شما تنها با کشیدن و رها کردن (Drag and Drop) می‌توانید صفحات خودتان را طراحی کنید. صفحه ساز ها به نحوه ای طراحی شده اند که کد های مربوط به المان را ساخته و در صفحه بارگذاری می‌کنند.

در وردپرس، صفحه ساز های بسیار زیادی وجود دارند که با استفاده از آن ها می‌توانید به طراحی صفحات بپردازید ولی در اینجا به معرفی بهترین آنها بر اساس میزان استفاده و تجربه کاری که با آن صفحه ساز ها داشته ایم می‌پردازیم.

معرفی صفحه ساز های وردپرس در یک عکس

معرفی بهترین افزونه های صفحه ساز وردپرس

همانطور که در بخش فوق خواندید، وردپرس دارای صفحه ساز های متعددی است. در این بین، المنتور، بیور بیلدر، دیوی و ویژوال کامپوزر از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. در ادامه به معرفی و تحلیل و بررسی این ۴ افزونه صفحه ساز وردپرس خواهیم پرداخت.

المنتور (Elementor)، پرقدرت ترین صفحه ساز وردپرس

صفحه ساز وردپرس چیست؟ معرفی بهترین افزونه های صفحه ساز وردپرس افزونه المنتور

افزونه صفحه ساز المنتور، بدون شک و با اختلاف زیاد می‌توان گفت که بهترین افزونه صفحه ساز وردپرس است. این افزونه در دو نسخه رایگان و پرو وجود دارد. در نسخه رایگان افزونه صفحه ساز المنتور، شما دسترسی به تمامی ویژگی ها و امکاناتی که برای ساخت یک برگه نیاز هست، دسترسی دارید. در نسخه حرفه‌ای این افزونه، به تعداد بیشتری از المان ها دسترسی دارید. و همچنین در نسخه حرفه‌ای شما به قالب ساز این افزونه دسترسی دارید.

افزونه المنتور در طراحی و شخصی سازی امکانات بیشتری را در اختیار ما قرار می‌دهد که یکی از آن ها طراحی واکنش‌گرا (ریسپانسیو) است. یعنی شما می‌توانید صفحات را در حالت نمایش های تبلت و گوشی نیز طراحی کنید تا از بهم ریختگی المان ها در این صفحات جلوگیری کنید. علاوه بر این اگر فکر می‌کنید که المان هایی که در المنتور وجود دارد کافی نیست، می‌توانید المان های جدیدی را از طریق نصب افزونه به المنتور اضافه کرده و از آنها در طراحی تان استفاده کنید. همچنین افزونه المنتور با بیشتر افزونه ها سازگار است و می‌توانید از المنتور در طراحی برگه های مربوط به این افزونه ها استفاده کنید.

با تمام این تعاریف، المنتور ممکن است برای کسانی که تازه می‌خواهند صفحه سازی را شروع کنند مقداری پیچیده باشد و در حین طراحی به مشکل برخورد کنند که با گذشت زمان می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

بیور بیلدر (Beaver Builder)، صفحه سازی ناشناخته اما حرفه ای!

صفحه ساز وردپرس چیست؟ معرفی بهترین افزونه های صفحه ساز وردپرس افزونه بیور بیلدر

افزونه صفحه ساز بیور بیلدر یکی دیگر از افزونه های مشهور در ساخت و طراحی صفحات در وردپرس است. این افزونه نیز در دو نسخه رایگان و حرفه ای عرضه می‌شود. نسخه رایگان این افزونه، همانند المنتور، امکانات و ویژگی های پایه ای برای طراحی صفحات را در اختیار شما قرار می‌دهد. در نسخه حرفه ای این افزونه علاوه بر دسترسی به المان های بیشتر، سایت ساز برای شما نیز فعال خواهد شد و می‌توانید از قابلیت قالب ها و طراحی هدر و فوتر با افزونه صفحه ساز بیور بیلدر استفاده کنید.

افزونه بیور بیلدر رابط کاربری ساده و کاربرپسندی دارد. از لحاظ طراحی، این افزونه شخصی سازی های مناسبی را به ما ارائه می‌دهد. بیور بیلدر به ما امکان طراحی ریسپانسیو را می‌دهد تا صفحه خودمان در سایر دستگاه ها مشاهده کرده و در صورت نیاز ویرایش انجام دهیم.

تنها مشکلی که می‌توان برای بیور بیلدر ذکر کرد، تعداد کم المان برای طراحی است و کمبود افزونه برای افزودن المان به این صفحه ساز وردپرس است که انعطاف پذیری در طراحی را کاهش می‌دهد.

دیوی (Divi)، صفحه ساز قدرتمند اما پر هزینه

صفحه ساز وردپرس چیست؟ معرفی بهترین افزونه های صفحه ساز وردپرس افزونه دیوی

یکی دیگر از افزونه های صفحه ساز وردپرس، دیوی است. این افزونه تنها دارای نسخه حرفه ای است و برای استفاده از آن باید خریداری شود. با خریداری افزونه صفحه ساز دیوی، پکیج کامل طراحی سایت را در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید با استفاده از این پکیج، تمامی بخش های سایت را با استفاده از دیوی طراحی کنید.

دیوی رابط کاربری ساده ای دارد و مدت زمان یادگیری آن کوتاه تر از دیگر افزونه ها است. نکته حائز اهمیت دیگه، Real-time بودن طراحی است. یعنی تمامی تغییراتی که در برگه ایجاد می‌کنید را به شما نمایش می‌دهد. البته این مورد در صفحه ساز بیور بیلدر و المنتور وجود دارد ولی در دیوی این موضوع در حد زیادی به چشم می‌خورد.

نقاط ضعفی که می‌توان برای دیوی گفت، پولی بودن افزونه است. به طوری که حتی برای دسترسی به صفحه ساز این افزونه، باید هزینه پرداخت. دیگر نقطه ضعف که در افزونه صفحه ساز بیور بیلدر هم وجود داشت، کمبود المان است که در طراحی صفحات با دیوی به چشم می‌خورد.

ویژوال کامپوزر، یک صفحه ساز مشهور در وردپرس

صفحه ساز وردپرس چیست؟ معرفی بهترین افزونه های صفحه ساز وردپرس افزونه ویژوال کامپوزر

افزونه صفحه ساز Visual Composer دیگر افزونه مشهور در زمینه طراحی صفحات در وردپرس است. اکثرا این افزونه را با WPBakery Page Builder اشتباه می‌کنند. درست است که این دو افزونه، ساخته یک شرکت هستند ولی در کاربرد تفاوت هایی دارند. افزونه Visual Composer علاوه بر یک صفحه ساز، قابلیت سایت ساز را نیز در اختیار شما قرار می‌دهند ولی WPBakery تنها یک صفحه ساز است که ۴۰ المان و ۸۰ طرح آماده را همراه خود دارد. تفاوت دیگر در نحوه استفاده از المان ها در صفحات است. افزونه WPBakery از شرتکد ها برای نمایش المان ها استفاده می‌کند در حالیکه Visual Composer از این روش استفاده نمی‌کند.

افزونه Visual Composer و WPBakery با توجه به سابقه طولانی‌تر در زمینه طراحی صفحات نسبت به بیور بیلدر و دیوی، موارد استفاده بیشتری نسبت به آنان دارد و افزونه های زیادی برای افزودن المان های طراحی برای Visual Composer وجود دارد.

افزونه Visual Composer در مقایسه با سایر افزونه های صفحه ساز وردپرس، قابلیت شخصی سازی کمتری دارد که این یک نقطه ضعف این افزونه به حساب می‌آید. همچنین طراحی ریسپانسیو با افزونه Visual Composer بسیار دشوار تر از سایر افزونه ها است.

کدام صفحه ساز وردپرس برای من مناسب است؟ بهترین افزونه برای تازه کار ها

اگر بخواهیم یکی از افزونه های صفحه ساز وردپرس را به شما پیشنهاد دهیم، آن افزونه المنتور است.

افزونه المنتور با قابلیت شخصی سازی بسیار زیاد و استفاده از طراحی صفحات به صورت بصری، باعث می‌شود که طرح های بسیار زیبا و جذابی را داشته باشیم. علاوه بر این با استفاده از افزونه های بسیار زیادی که در بستر اینترنت و مخزن وردپرس وجود دارد، می‌توانید المان های دیگری را برای طراحی خود استفاده کنید. بر اساس تجربه، افزونه صفحه ساز المنتور، توانسته هر طرحی را که ما برای صفحات مان را مدنظر داشته ایم (حتی صفحات به صورت ریسپانسیو)، ایجاد کند.

نکته دیگر در رابطه با صفحه ساز المنتور، آموزش های رایگان بسیار زیاد این افزونه در سطح وب است. اگر قصد استفاده از این افزونه را دارید، اما نحوه کار کردن با آن را بلد نیستید، نگران نباید! کافی است به دوره آموزش رایگان المنتور ما مراجعه کنید.

افزونه های دیوی و بیور بیلدر نیز به دلیل استفاده از طراحی بصری و همچنین قابلیت های طراحی از قبیل طراحی ریسپانسیو می‌توانند تا حد زیادی از خواسته های ما را برآورده کنند. تنها نقطه ضعفی که می‌توان برای آنان ذکر کرد، کمبود المان های طراحی است.

افزونه ویژوال کامپوزر، آخرین پیشنهاد ما در میان این چهار افزونه است. با وجود اینکه المان های مناسبی را می‌توان به افزونه ویژوال کامپوزر اضافه کرد ولی امکانات کم افزونه در شخصی سازی المان ها و صفحات در مقایسه با سه افزونه صفحه ساز دیگر باعث می‌شود که ویژوال کامپوزر در انتهای لیست قرار گیرد.

امتیاز شما به این مقاله