همه کسانی که قصد راه اندازی کسب و کار در بستر اینترنت را دارند قطعا نام “اینماد enamad” را شنیده اند. چندی پیش نامه ای از سوی مدیر عامل شرکت شاپرک به شرکت های پرداخت یار جهت الزامی شدن نماد اعتماد الترونیک (اینماد) ارسال شد که در ادامه به این موضوع و نامه ارسال شده خواهیم پرداخت. کسب و کار های اینترنتی برای اخذ درگاه پرداخت تا کنون نیاز به مجوز خاصی نداشته اند اما از این پس در صورت اجرا شدن این طرح تمام کسب و کارهایی که قصد اخذ درگاه پرداخت را دارند، باید مجوز اینماد نیز داشته باشند.

نامه مدیر عامل شاپرک به شرکت های پرداخت یار

مدیرعامل شاپرک با ارسال نامه‌ای به مدیران عامل شرکت‌های پرداخت‌یار اعلام کرد که از مرداد ماه، حین ثبت اطلاعات پذیرندگان جدید، اطلاعات ثبت شده در خصوص نماد اعتماد الکترونیکی نیز بررسی می‌گردد و از تخصیص پایانه به موارد نامنطبق جلوگیری به عمل خواهد آمد.

نامه الزامی شدن اینماد

پس از انتشار این نامه اظهار نظر های گوناگونی در شبکه های اجتماعی شکل گرفت که اکثر آنان به این علت بود که طرح اجرایی در این نامه چالش بسیار بزرگی برای کسب و کار های کوچک و نوپا بوجود می آورد. این نامه رسما اعلام میکند که از این پس تمامی افراد حقوقی و حقیقی که قصد گرفتن درگاه پرداخت را از شرکت های پرداخت یار دارند، میبایست ابتدا مجوز اینماد دریافت و سپس درگاه پرداخت خود را دریافت کنند. تصمیمی که میتواند انفجار بزرگی در پرداخت های کسب و کار اینترنتی با خود به همراه داشته باشد!

این سبک تصمیمات تاثیرات بسیاری زیادی بر روی کسب و کار های اینترنتی دارد و هر شخصی که دارای کسب و کار های اینترنتی است، با این دسته از مشکلات مواجه خواهد شد. شما برای آشنایی با دیگر مجوز های لازم برای کسب و کار اینترنتی و میزان اهمیت آن‌ها، می توانید اینجا کلیک کنید.

توییت امیر ناظمی الزامی شدن اینماد

چالش الزامی شدن اینماد (نماد اعتماد الکترونیک) برای کسب و کارها

نکته ای که حائز اهمیت است، اینجاست که بسیاری از تراکنش های انجامی از سوی شبکه های اجتماعی اتفاق می افتد و اگر این طرح اجرا شود، تمامی کسب و کارها از جمله کسب و کار اینستاگرامی حتی خانگی، میبایست اینماد دریافت کنند. تمامی کسب و کار هایی که در شبکه های اجتماعی فعالیت میکنند، درواقع نمیتوانند مجوز اینماد دریافت کنند چون این مجوز صرفا برای دارندگان وبسایت است. این دوگانگی قطعا تبعات بسیار شدیدی با خود به همراه دارد و درگیری ها در پرداخت های اینترنتی بیشتر و همچنین کار پلیس فتا نیز در این جا سخت تر خواهد شد.

اگر بخواهیم به این موضوع خوش بینانه نگاه کنیم، شاید در دراز مدت شفافیت بیشتری در پرداخت های اینترنتی بوجود بیاید اما تا آن زمان شرکت های ارائه دهنده درگاه پرداخت، بسیاری از مشتریان خود خصوصا کسب و کار های فعال در شبکه های اجتماعی نظیر اینساگرام را از دست خواهند داد و ضربه بزرگی به کسب و کارهای اینترنتی وارد خواهد شد.

دریافت هزینه به ازای دادن مجوز !

اینماد تقریبا از اوایل سال ۹۹ شامل هزینه شد. این تصمیم خود شرایط را برای کسب و کار های اینرتنتی سخت کرد. همچنین استارتاپ ها در ۲ سال گذشته با چالش کرونا روبرو شدند و بسیاری از آنان مجبور به تعطیلی شدند، تصمیم جدید الزامی شدن اینماد چالش دیگری برای استارتاپ ها به حساب می آید و این یعنی فاجعه برای استارتاپ ها و کسب و کار های نوپا که با هدف نوآوری و خدمات ارزشمند قصد فعالیت دارند.

امتیاز شما به این مقاله