طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا، به این معنی است که وب سایت خود را طوری طراحی کنیم که با تمام دستگاه ها سازگار باشد. حال که به طور کلی با طراحی سایت Responsive آشنا شدید، باید به درک درستی از اهمیت طراحی سایت واکنش گرا برسید، پس در ادامه با ما همراه باشید، زیرا بهترین رتبه در نتایج جستجو شایسه شماست!

وب سایت Responsive ( ریسپانسیو) چیست؟

پیش از توسعه موبایل ها و تبلت ها، صفحات وب صرفا برای استفاده در کامپیوتر ها و لب تاپ ها طراحی شده بود. اما پس از توسعه موبایل ها، مفهومی به نام Mobile-Freindly به حوزه وب اضافه شد. این مفهوم به علت تفاوت در اندازه صفحه نمایش موبایل و کامپیوتر و رشد روز افزون استفاده از موبایل ها توسعه پیدا کرد.

در طراحی وب سایت Responsive صفحات به گونه ای طراحی می‌شود که با توجه به دستگاهی که کاربر با آن سرچ را انجام می‌دهد، اندازه المان ها و نوع چینش آن ها تغییر می‌کند. این تغیرات بسیار مهم، کمک می‌کند تا کاربر به بهترین شکل ممکن یک صفحه از وب سایت شما را مشاهده کند. در تصویر زیر یک نمونه از صفحات ریسپانسیو در وب داتیس را مشاهده خواهید کرد.

اهمیت طراحی سایت واکنش گرا چیست؟

تحقیقیاتی که در سال ۲۰۱۳ انجام شده است نشان می دهد که بیش از ۲۵ درصد مردم از تلفن همراه استفاده می کنند! که قطعا این رقم در سال جاری افزایش چشم گیر تری هم داشته است! این نکته ایجاب می کند که تمام افرادی که دارای وب سایت هستند، وب سایت خود را برای تمامی دستگاه ها ریسپانسیو کنند. اما چرا؟ در پاسخ می توان گفت که علاوه بر افزایش تعامل کاربر با وب سایت شما، Mobile-Friendly بودن آن می‌توان به کسب بهتر رتبه در نتایج جستجو کمک کند. در ادامه با ما همراه باشید تا با اهمیت طراحی سایت ریسپانسیو بیشتر آشنا شوید.

طراحی سایت ریسپانسیو، یک الزام برای کسب رتبه در گوگل!

برای توضیح و درک کامل اهمیت طراحی سایت ریسپانسیو و موبایل فرندلی بودن وب سایت، یک عبارت کلیدی دلخواه را با موبایل و کامپوتر شخصی خود سرچ کنید. خواهید دید که برخی از نتایج در موبایل و کامپیوتر با هم تفاوت دارند. این تفاوت به علت طراحی ریسپانسیو یک وب سایت به وجود می‌آید.
حال که با اهمیت طراحی سایت موبایل فرندلی آشنا شدید، باید بدانید که یکی از فاکتور های اصلی گوگل برای رتبه بندی وب سایت ها، Responsive بودن آن‌ها است. موبایل فرندلی بودن یا واکنش گرا بودن یک وب سایت به قدری برای گوگل اهمیت پیدا کرده است که به عنوان یک المان اصلی در سرچ کنسول اضافه شده است. اگر با سرچ کنسول آشنایی ندارید، بهتر است مقاله سرچ کنسول چیست؟ را مطالعه کنید.

اثر طرح واکنش طراحی ریسپانسیو سایت برای افزایش مشتریان و جلب رضایت آن‌ها!

همانطور که در بخش فوق اشاره کردیم، یکی از فاکتور های اصلی رتبه دهی گوگل به وب سایت ها، واکنش گرا بودن یا ریسپانسیو بودن آن‌ها است. اما چرا طراحی ریسپانسیو این قدر اهمیت دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، امروزه اکثر افراد جامع یک موبایل همراه خود دارند و طبق تحقیقات انجام شده به طور متوسط، ۷۲% از سرچ های روزانه کاربران توسط موبایل انجام می‌شود. پس در مرحله اول برای جذب این مشتریان باید وب سایت خود را ریسپانسیو کنید. زمانی که سایت شما برای کاربران موبایل نیز بهینه شده، به سادگی هر ببینده‌ای را می‌توانید به یک مشتری دائم تبدیل کنید.

تاثیر ریسپانسیو بودن طراحی سایت در تجربه کاربری بهتر

مثل بالا، می‌خواهیم تاثیر بهنیه بودن وب سایت برای موبایل در داشتن تجربه کاربری بهتر با ذکر یک مثال توضیح دهیم. این بار دو کلمه کلیدی “وبداتیس” و “ورزش ۳” را در گوگل با استفاده از موبایل سرچ کنید. در صفحه ورزش سه برای مشاهده هر موضوع مجبور به زوم کردن هستید! و زمانی که این کار را انجام می دهید، برای مشاهده بقیه صفحه مجبورید که به سمت چپ و راست اسکرول کنید. اما زمانی که وبداتیس را سرچ می کنید و وارد صفحه اصلی وب سایت می‌شوید، وب سایت را به صورت کاملا ریسپانسیو مشاهده می‌کنید و نیازی به اسکرول کردن به سمت چپ و راست ندارید!

اما تاثیر طراحی سایت بهینه برای موبایل ( Mobile-Friendly ) چه تاثیری در تجربه کاربری دارد؟ خب با انجام تست بالا به پاسخ این سوال خواهید رسید اما اگر به طور خلاصه بخواهیم توضیح دهیم، با طراحی وب سایت بهینه برای هر دستگاهی، حوصله کاربر را سر نخواهیم برد و هر چیزی را که نیاز دارد به بهترین شکل به او ارائه خواهیم داد.

صرفه جویی در زمان و هزینه ها با بهینه سازی وب سایت برای هر سیستم عاملی!

شاید برای طراحی سایت، وب سایت های بسیار زیادی را دیده باشید که خدمات خود را به شما عرضه می‌کنند. اما بسیاری از آن‌ها، هیچ اهمیتی برای ریسپانسو بودن وب سایت قائل نیستد یا برای طراحی وب سایت سازگار با موبایل از شما هزینه مازاد دریافت خواهند کرد. اما شما با انتخاب یک وب سایت ارائه دهنده خدمات طراحی سایت حرفه ای، می‌توانید هزینه های مازاد خود را کمتر کنید. طراحی سایت ریسپانسیو در وبداتیس، روی هر سایتی اعمال می‌شود. شما برای آگاهی بیشتر با خدمات طراحی سایت وبداتیس، می‌توانید به لینک https://webdatis.com/web-design/ مراجعه کنید.
اما صرفه جویی هزینه های شما به همین جا ختم نخواهد شد. شاید دیده باشید که بسیاری از وب سایت های بزرگ دارای اپلیکیشن موبایل هستند و شما هم به این فکر باشید که به جای طراحی سایت از اپلیکیشن برای وب سایت خود استفاده کنید. اما هزینه های طراحی اپلیکیشن به شدت بالا است و از طرف دیگر کاربری که با سرچ کردن در گوگل به وب سایت شما مراجعه کرده است، حوصله نصب اپلیکیشن را نخواهد داشت. پس برای صرفه جویی در هزینه های خود و تعامل بهتر با کاربر به فکر طراحی سایت سازگار باشید!

چگونه در بهترین حالت ممکن، وب سایت خود را واکنش گرا طراحی کنیم؟

در ابتدا باید گفت که طراحی وب سایت واکنش گرا برای تمامی سیستم عامل های امکان پذیر نیست! شاید این سوال برای شما به وجود آمده باشد که چرا طراحی سایت سازگار با موبایل( Mobile-Friendly) برای تمامی سیستم ها امکان پذیر نیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در سرتاسر ایران موبایل ها و لب تاپ ها با تنوع گسترده در اندازه صفحه نمایش طراحی می‌شوند. پس ریسپانسیو کردن وب سایت برای هر ابعادی از صفحه نمایش کاری بسیار دشوار و بیهوده است. خب با این تفاسیر چگونه می‌ توان این کار را انجام داد.
اگر به طور خلاصه به این سوال بخواهیم پاسخ دهیم، با بهینه سازی اصولی می‌توان این کار را انجام داد. اما بهینه سازی اصولی به چه معناست؟ میانگین‌گیری در این زمینه به این معناست که به بررسی پرفروش ترین لب تاپ ها و گوشی های موبایل به پردازید. پس از تحقیق کامل در این زمنیه، وب سایت خود را برای پرفروش ترین ها بهنیه کنید تا بهترین نتیجه را برای شما درپی داشته باشد.

چگونه بفهمیم وب سایت ما ریسپانسیو طراحی شده است؟

برای رسید به پاسخ این سوال، باید به سوال بسیار مهم پاسخ دهیم. این سوال مهم این است که؛ وب سایت ما برای کدام موتور جستجو بهینه سازی می‌شود؟ قطعا پاسخ گوگل است. زیرا اکثر افرادی که از اینترنت استفاده می‌کنند سرچ های خود را در گوگل انجام می‌دهند. پس برای تست ریسپانسیو بودن وب سایت نیز باید از ابزار های رایگان همین موتور جستجو استفاده کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه کار ابزار رایگان گوگل برای تست سازگاری موبایل آشنا شوید.
برای انجام این تست، ابتدا وارد لینک https://search.google.com/test/mobile-friendly شوید. مانند تصویر زیر، کافی است که آدرس وب سایتی که مدنظر دارید را در بخش مشخص شده وارد کنید. پس از آن گزینه Test URL را بزنید و منتظر باشید.

امیدوارم این آموزش نیز برای شما مفید بوده باشد. در صورت هرگونه سوال، در کامنت ها با ما در ارتباط باشید.

امتیاز شما به این مقاله