پخش ویدیو

در این جلسه از دوره رایگان آموزش وردپرس به آموزش تنظیم dns یا نیم سرور هاست و متصل کردن دامنه به هاست میپردازیم. آموزش تنظیم dns و متصل کردن دامنه به هاست یکی از قسمت های مهم طراحی سایت در وردپرس است که بصورت عملی در این جلسه آموزش میدهیم.

مفهوم DNS چیست؟

dns مانند یک دفترچه تلفن برای اینترنت است. همانطور که شما برای پیدا کردن یک شماره از دفترچه تلفن از نام افراد استفاده میکنید و شماره را به خاطر نمی سپارید، dns نیز مانند یک دفترچه تلفن عمل میکند. با استفاده از نام دامنه بدون اینکه بخواهید IP هاست یا سرور سایت را بخاطر بسپارید، به سایت مقصد خود خواهید رسید. تمامی دستگاه هایی که به اینترنت متصل هستند برای ارتباط با یکدیگر از IP استفاده میکنند.

پروتکل DNS یا Domain Name Service سرویس توزیع شده ای است که نام دامنه وبسایت را به IP هاست یا سرور سایت متصل میکند. DNS در اصل این جستجو و پیدا کردن وبسایت را برای کاربران راحت میکند و دیگر نیازی به وارد کردن IP برای مشاهده سایت نیست. این در صورتی است که اگر شما IP وبسایت را نیز در مرورگر خود وارد کنید، وبسایت مقصد برای شما بارگزاری خواهد شد.

مدت زمان ست شدن DNS

برای ست کردن dns و متصل کردن دامنه به هاست نیاز است که این اتصال توسط شما انجام شود. تنظیم dns کمی زمانبر است. این زمان برای دامنه های بین المللی مانند com. یا net. حدودا از چند دقیقه تا ۲ الی ۳ ساعت و برای دامنه ملی ایران این زمان بیشتر است که حاکثر آن ۲۴ ساعت میباشد.

زمان بر بودن تنظیم dns به این علت است که ما در سطح اینترنت ISP های بسیار زیادی داریم. (مخابرات ایران یا شاتل و یا های وب) که برای تغییر dns یک وبسایت نیاز است که در تمامی ISP ها این تغییرات ثبت و تأیید شود.

آموزش تنظیم DNS

برای تنظیم dns سایت نیاز است که نیم سرور هایی که سرویس دهنده پس از خرید هاست برای شما درنظر گرفته است را در دامنه خود تنظیم کنید.

نیم سرور ها یا dns هایی که دارید را سرویس دهنده هاست شما برایتان از طریق ایمیل یا در پنل کاربری ارسال میکند. آن فایل یا ایمیل را باز کنید. سپس بعد از باز کردن فایل ارسالی در قسمتی از متن، اطلاعات مربوط به dns درج شده است. این ns ها را باید کپی کنید تا در جایگاه تنیظم dns دامنه وارد کنید.

آموزش تنظیم dns

در ایجا باید وارد پنل کاربری سرویس دهنده دامنه خود یا آنجایی که دامنه خود را خریداری و ثبت کرده اید شوید. ما در اینجا از وبسایت ایران سرور دامه خود را خریداری و ثبت کرده ایم. وارد قسمت مدیریت دامنه میشویم و روی گزینه “مدیریت دامنه” کلیک میکنیم.

ست کردن DNS

سپس از تب “مدیریت DNS” نیم سرور هایی را که کپی کرده اید، را در قسمت “تنظیمات DNS” وارد نمایید. نیازی نیست هر ۴ نیم سرور را وارد کنید. اگر تنها یکی از نیم سرور ها را وارد کنید، اتصال برقرار میشود اما توضیح میشود که حداقل ۲ نیم سرور را تنظیم کنید.

تنظیم dns

و تمام! dns شما با موفقیت تنظیم شد و باید منتظر باشید تا این تغییرات در سرویس دهنده های مختلف جهان ثبت و ذخیره شود.

بررسی صحت DNS سایت

برای تشخیص صحت تنظیم DNS هایی که تنظیم کردیم، می بایست از وبسایت های whois استفاده کنیم. این وبسایت ها اطلاعات و مشخصات دامنه وبسایت را بصورت دقیق و کامل به ما نشان خواهند داد. برای مشاهده DNS هایی که روی دامنه تنظیم کرده ایم میتوانیم از وبسایت intodns.com استفاده کنیم. در زمینه مشاهده ns های دامنه این وبسایت بسیار کاربردی و معروف است.

بررسی DNS

امید واریم که آموزش تنظیم dns و برقراری اتصال دامنه به هاست برای شما مفید بوده باشد.

جلسه بعدی

جلسه پنجم: آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

جلسه قبلی

جلسه سوم: آموزش خرید هاست برای وردپرس و ثبت میزبانی وب