پخش ویدیو

در این جلسه از دوره رایگان آموزش وردپرس به بررسی و آموزش نصب قالب در وردپرس یا همان آموزش نصب پوسته می پردازیم و ویژگی های این قسمت با با یکدیگر بررسی خواهیم کرد. در جلسات قبلی دوره اشاره کردیم که وردپرس بر دو پایه قالب و افزونه ها فعالیت می کند. قالب نقشی مهم را در ظاهر سایت ما و همچنین قابلیت های وبسایت ما ایفا می کنند.

انواع قالب وردپرس

در جلسه آموزش نصب افزونه در ورپرس که راجب انواع افزونه ها صحبت کردیم، یادآور این موضوع شدیم که به‌صورت کلی دو نوع افزونه در وردپرس وجود دارد. این موضوع دقیقا برای قالب نیز همینطور است. بصورت کلی ما دو نوع قالب در بستر مارکت های مختلف وردپرس مشاهده می کنیم. بعضی از آنها رایگان بعضی از آنها برای استفاده نیازمند پرداخت هزینه هستند.

قالب های رایگان وردپرس

اگر نگاهی به مخزن وردپرس بیاندازید یا اینکه وارد سایت wordpress.org شوید و از قسمت هدر سایت روی گزینه Themes کلیک کنید؛ تعداد زیادی قالب وردپرس را مشاهده می کنید که توسط توسعه دهندگان مختلف وردپرس از سرتاسر جهان برنامه نویسی و پیاده سازی شده اند. شما می توانید از مخزن وردپرس استفاده کرده و پس از وارد شدن به آن، قالب مدنظر خودتان را انتخاب و روی گزینه نصب کلیک کنید تا فرایند نصب قالب بصورت مستقیم روی وردپرس شما انجام شود.

قالب های غیر رایگان یا پولی وردپرس

نوع دوم قالب های وردپرسی، قالب هایی هستند که برای داشتن آنها یا به عبارت دیگر برای نصب آنها در سایت باید هزینه مشخص شده برای آن قالب را پرداخته و آن را تهیه کنید. در جلسه نصب  افزونه ها در وردپرس مجددا به این موضوع اشاره کردیم که مارکت های مختلفی برای وردپرس در جهان وجود دارد که شما می توانید با مراجعه به آن مارکت ها، انواع و اقسام قالب های وردپرسی در زمینه های مختلف و طرح و رنگ های مختلف را مشاهده و هر قالبی که مدنظر دارید را تهیه کنید.

اما عموما ماکت های معتبر جهانی مانند Theme Forest کشور ایران را تحریم کرده اند و کاربران ایرانی مجبور هستند تا این قالب ها را از منابع دیگر که گاها ممکن است غیر معتبر باشند، تهیه کنند. در ایران نیز مارکت های مختلفی مانند ژاکت و راست چین برای ارائه قالب و افزونه های وردپرس وجود دارند. این مارکت ها به گفته خودشان قالب ها و افزونه های پولی وردپرس را به روش های مختلف از مارکت های معتبر دانلود و فارسی سازی می کنند و سپس در نهایت با قیمتی پایین تر از مارکت اصلی به فروش می رسانند.

ناگفته نماند در ماکت های ایرانی که مثال زدیم قالب های ساخت ایران نیز وجود دارد که از جایی کپی برداری نشده است. این قالب ها را کاربران و توسعه دهندگان ایرانی از صفر تا صد برنامه نویسی و منتشر کرده اند.

قالب های نال شده یا به عبارت دیگر کرک شده!

اگر مدتی در زمینه وردپرس فعالیت کنید، قطعا نام قالب های نال شده یا کرک شده به گوشتان برخورد می کند. بسیاری از قالب ها همانطور که گفتیم برای استفاده نیازمند پرداخت هزینه هستند و بسیاری از قالب های وردپرس شامل لایسنس نیز هستند یعنی شما برای استفاده از آن قالب باید لایسنس دریافتی از مارکت میزبان را دریافت و هنگام نصب قالب آن لایسنس را وارد نمایید تا همه امکانات قالب برای شما فعال گردد.

قالب های نال به قالب هایی می گویند که توسط یک برنامه نویس ابتدا اصل قالب از منبع معتبر و اصلی دانلود می شود. سپس او کدهای قالب را ویرایش کرده و لایسنس را از آن قالب حذف می کند. در این حین ممکن است که کدهای مخربی در لابه‌لای کدهای قالب جای دهد. هنگامی که از این قالب استفاده کنید، این امکان وجود دارد تا برنامه نویس(هکر) به اطلاعات سایت شما از طریق همان کدهای مخربی که در قالب قرار داده است، نفوذ کرده و تمامی تصاویر، متن ها، اطلاعات محرمانه و یا تراکنش های بانکی که شما در سایت خود داشته اید را از بین ببرد.

همچنین ممکن است که این کدهای مخرب در سرور یا هاست شما نیز شروع به فعالیت کنند و آنها را نیز دچار تداخل کنند. اگر سرویس شما از جایی خریداری شده باشد، قطعا در این گونه موارد، هاست سایت شما بسته خواهد شد تا به مسئله پیش آمده رسیدگی شود و این یعنی فاجعه!

در وردپرس به هیچ عنوان از قالب یا افزونه های نال شده استفاده نکنید زیرا ممکن است اتفاقاتی که به بخشی از آن اشاره داشتیم، برای شما هم بیفتد و تمام زحمات شما در عرض چند ثانیه از بین برد. در کنار نشست اطلاعات، این اتفاق برای شما هزینه بر و باعث از دست رفتن زمان خواهد شد.

نکات مهم در انتخاب و تهیه قالب وردپرس

برای نصب قالب در وردپرس ابتدا باید سوال های زیر را از خود بپرسید:

* موضوع و کانسپت (زمینه فعالیت) سایت من چیست؟
* چه خدمات یا محصولاتی را در سایت خود به کاربران ارائه می کنم؟
* مخاطبین هدف من چه کسانی هستند؟
* چه قابلیت هایی را از قالب سایت خود می خواهم؟
* بر اساس روانشناسی رنگ و هویت بصری چه قالبی مناسب سایت من است؟

پاسخ به سوالات بالا مسیر را برای شما مشخص و به تصمیم گیری در انتخاب قالب کمک می کند. عموما کاربران یا طراحان سایت وردپرس برای طراحی یک سایت، از قالب های پولی استفاده می کنند. دلیل آن نیز این است که قابلیت های مدنظرشان در قالب های رایگان وجود ندارد و یا نیازشان را برطرف نمی کند.

پس از مشخص شدن کانسپت کاری شما یا به عبارت دیگر زمینه فعالیت شما، نوع قالب سایت نیز مشخص می شود. مثلا اگر قصد دارید سایت فروشگاهی راه اندازی کنید و محصولات خود را در آن به فروش برسانید، باید از قالب فروشگاهی وردپرس استفاده کنید. یا اگر سایت شما خدماتی است، باید از قالب های معرفی / نمایشی یا قالب های شرکتی استفاده کنید.

در اینجا مخاطبین هدف شما هم مشخص خواهند شد. مثلا اگر سایت شما فروشگاهی باشد، مخاطبین هدف شما خریداران کالاهای شما هستند که شما باید سایت خود را برای خرید آنان آماده کنید.

در مرحله بعدی قابلیت هایی را که می خواهید در سایت خود داشته باشید را لیست کنید. این لیست به شما کمک خواهد کرد تا در حین تهیه قالب، بررسی لازم را جهت پوشش و پشتیبانی قالب از ویژگی ها و امکانات شما داشته باشید.

مورد بعدی استفاده از رنگ بندی مناسب و همچنین المان بندی (Elementation) اصولی است. هر کسب و کار با توجه به مخاطبین هدف خود این موضوع را باید در سایت خود رعایت کند. مثلا اگر سایت شما در زمینه فروش محصولات قهوه و کافه است، بهتر است از تم رنگی سیاه و قهوه ای تیره استفاده کنید. یا اگر سایت شما در زمینه پزشکی است، بهتر است تم رنگی سایت شما سفید باشد.

روش های نصب قالب در وردپرس

اگر فضای محلی یا localhost سیستم شخصی خود را در نظر نگیریم، نصب قالب در وردپرس از دو روش امکان پذیر است. نصب قالب از طریق هاست و نصب قالب از طریق پیشخوان وردپرس قابل انجام است. هیچ تفاوتی میان این دو روش از لحاظ کارایی نیست و هر روشی که شما انجام دهید، قالب برای شما نصب خواهد شد اما بهتر با توجه به فعل و انفعالاتی که داخل دیتابیس (پایگاه داده) وردپرس اتفاق می افتد، نصب قالب از طریق پیشخوان وردپرس انجام شود.

نصب قالب از طریق پیشخوان وردپرس

برای شروع نصب قالب ابتدا وارد پیشخوان مدیریت وردپرس خود شوید و از قسمت منو سمت راست روی گزینه نمایش > پوسته کلیک کنید.

در این صفحه شما لیست تمام پوسته های خود را مشاهده می کنید. به‌صورت پیش فرض هنگامی که وردپرس را نصب کنید، سه پوسته برای شما نصب شما شده است و یکی از آنها روی سایت شما فعال است. شما می توانید پوسته مدنظر خود را با کلیک روی آن، حذف نمایید.

برای اینکه بتوانید پوسته مدنظر خود را بارگذاری نمایید و یا از طریق مخزن وردپرس، یک قالب برای سایت خود نصب کنید، همانند تصویر زیر روی گزینه افزودن در بالای صفحه پوسته ها کلیک کنید.

در این قسمت اگر فایل zip قالب خود را در اختیار دارید می توانید از قسمت بارگذاری پوسته، قالب خود را بارگذاری کرده و نصب کنید و یا اگر قصد دارید که از قالب های رایگان داخل مخزن وردپرس استفاده کنید، می توانید با جستجو نام قالب خود آن را یافته و نصب نمایید.

نصب پوسته در وردپرس از طریق هاست

برای نصب قالب از طریق هاست، وارد File Manager هاست خود شوید. در این دوره آموزشی کنترل پنل هاست ما cPanel می باشد. همانطور که در جلسه آموزش نصب افزونه ها نیز گفتیم، هیچ تفاوتی میان کارایی کنترل پنل ها وجود ندارد و فقط شکل ظاهری آنها متفاوت است.

پس از وارد شدن به قسمت File Manager روی گزینه Public_html کلیک و وارد پوشه اصلی سایت خود در هاست شوید.

سپس وار پوشه wp-content شوید. تمام محتویات سایت ما در این پوشه وردپرس قرار دارد.

در اینجا شما پوشه بندی قسمت های اصلی و تشکیل دهنده وردپرس را مشاهده می کنید. وارد پوشه themes شوید.

پس از وارد شدن به پوشه قالب ها در هاست، نوبت به بارگذاری فایل قالب رسیده است. برای اینکار از منو ابزار بالا روی گزینه Upload کلیک کنید و فایل دانلود شده قالب را در هاست خود بارگذاری نمایید.

پس از فرایند بارگذاری قالب، باید فایل را از حالت فشرد (zip / rar) خارج نمایید. برای اینکار روی فایل آپلود شده قالب خود راست کلیک کرده و گزینه Extract را کلیک کنید.

مراحل بارگذاری قالب در هاست به اتمام رسید. تا الآن قالب به لیست پوسته های سایتمان باید اضافه شده باشد و فقط کافیست با وارد شدن به پیشخوان وردپرس و قسمت پوسته ها، قالب مدنظر خود را فعال کنید. پس از فعال شدن، تغییرات روی سایت شما اعمال خواهد شد.

قطعا انتخاب بهتر نصب قالب از طریق پیشخوان وردپرس است اما گاهی ممکن است مشکلاتی مانند عدم دسترسی به پیشخوان در سایت ما اتفاق بیفتد که باید قالب را از طریق هاست فعال یا غیر فعال کنیم. در این جلسه سعی کردیم مباحث مربوط به آموزش نصب قالب در وردپرس را بصورت کامل در اختیار شما بگذاریم تا از آن به طور کامل بهره مند شوید.

جلسه بعدی

جلسه شانزدهم: آموزش ساخت منو و فهرست در وردپرس

جلسه قبلی

جلسه چهاردهم: معرفی افزونه های کاربردی وردپرس