متأستفانه از مدت های پیش بحثی مطرح شد با مضمون فیلتر اینستاگرام. از آنجایی که اینستاگرام یک اپلیکیشن معروف در جهان است و میتوان گفت محبوب ترین شبکه اجتماعی در ایران محسوب میشود، بحث فیلترینگ این اپلیکیشن میتواند عواقب بسیاری را با خود به همراه داشته باشد.

علت محبوبیت اینستاگرام در چیست؟

در سال ۲۰۱۵ بر اساس گزارش “گلوبال وب ایندکس” که از کاربران پرسیده شده بود که از چه روشی برای دنبال کردن افراد یا برند های محبوب خودتان استفاده میکنید، پاسخ ۵۳درصد از کاربران، اینستاگرام بود.

اگر بطور مختصر علت محبوبیت اینستاگرام را بیان کنیم، میتوانیم بگوییم که اینستاگرام به علت اینکه یک شبکه اجتماعی از نوع رسانه تصویری و ویدئویی است و در سطح بین المللی فعالیت میکند، محبوبیت خود را بدست آورده است. همچنین اینستاگرام اپلیکیشنی مدرن، جذاب و رسانه ای است که همه میتوانند در آن فعالیت آزادانه (بر اساس قوانین اینستاگرام) داشته باشند. اطلاع رسانی فوری و قابلیت تجاری اینستاگرام از عوامل دیگری است که باعث شده کسب  کار ها نیز اینستاگرام را انتخاب کنند.

حکم دادگستری برای فیلتر اینستاگرام

چند مدت پیش تصویر یک حکم درمورد فیلتر کردن اینستاگرام، گوگل‌پلی و VPNها و فیلترشکن‌ها در فضای مجازی منتشر شد. این حکم که ازسوی دادگستری استان تهران شرکت زیرساخت، اپراتورهای موبایل و شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات ارتباطی را خطاب قرار داده است، عنوان «ابلاغ دستورها صادره پالایش فضای مجازی» دارد.

طبق اخباری که به دست ما رسیده است ، به نظر می‌رسد اجرای این حکم تا پایان انتخابات ریاست جمهوری متوقف شده است. به‌علاوه، مدیرعامل خبرگزاری قوه قضاییه پس از تأیید ضمنی صحت نامه، از عقب‌نشینی این نهاد خبر داده است.

فیلتر اینستاگرام

همانطور که میدانید در کشور ما ایران نیز کسب و کار های مختلف کوچک و بزرگی هستند که در اینستاگرام فعالیت میکنند. این بستر مکان مناسبی برای ارائه خدمات و فروش محصولات کسب و کار ها محسوب میشود خصوصا کسب و کار های کوچک و نوپا که در ابتدای مسیر هستند و نیاز به دیده شدن دارند.

هیچ کس بطور قطعی نمیتواند بگوید اینستاگرام در ایران فیلتر خواهد شد یا نه اما میتوانیم با بیان چند دلیل احتمال بدهیم که اینستاگرام فلیتر نخواهد شد.

  • اولین موضوع طرح اخذ مالیات برای اکانت های بالای ۵۰۰K فالوور است که البته هنوز اجرایی نشده اما بزودی اجرا خواهد شد.
  • موضوع دوم این است که در حال حاضر کسب و کار های بسیار زیادی در اینستاگرام در حال فعالیت و درآمد زایی هستند (البته ناگفته نماند متاستفانه کلاهبرداری ها و جرایم ناشی از این اپلیکیشن نیز بسیار زیاد است) و فیلتر اینستاگرام باعث از بین رفتن این کسب و کار ها میشود.
  • موضوع بعدی این است که تقریبا تمامی شرکت ها و ارگان ها و سازمان های دولتی، در اینستاگرام برای خود صفحه دارند و در حال فعالیت هستند. اگر قصد بر فیلترینگ باشد نباید سازمان ها و ارگان های وابسته به دولت در این بستر حضور داشته باشند!

راهکار برای پایان استرس فیلتر اینستاگرام چیست؟

ما بارها در وبداتیس درباره موضوع فیلتر اینستاگرام با مدیران کسب و کارهای مختلف که از این شبکه اجتماعی استفاده میکنند، صحبت کرده ایم و در انتها به این نتیجه رسیده ایم که “انسان عاقل همه تخم مرغ های خود را در یک سبد نمیچیند!

اما این موضوع یعنی چه؟ در بین همه ابزار های کسب و کار اینترنتی، وبسایت از همه ابزار ها بهتر و کامل تر است و مالکیت این بستر برای خودتان است و فقط با از بین رفتن اینترنت دسترسی کاربران به وبسایت شما قطع خواهد شد. اما در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام این طور نیست و مالکیت این بستر برای شما نیست و با از بین رفتن شرکت اینستاگرام و جمع شدن آن یا حتی خرابی اپلیکیشن، کسب و کار شما نیز حذف خواهد شد.

پس میبایست از بهترین ابزار راه اندازی و توسعه کسب و کار اینترنتی استفاده کنیم و در کنار وبسایت، شبکه های اجتماعی خود را داشته باشیم مانند اینستاگرام، تلگرام، یوتیوب، لینکدین و …

همچنین این نکته حائز اهمیت است که در شبکه های اجتماعی مختلف فعالیت داشته باشیم تا درصورت بروز مشکل برای یک شبکه اجتماعی مانند فیلترینگ، بتوانیم از دیگر رسانه ها کار خود را ادامه دهیم.

امتیاز شما به این مقاله