کش مرورگر همان فایل های موقتی است که برای لود سریع تر هر وب سایت برروی مرورگر شما ذخیره می شود. این فایل های ذخیره شده به هنگام مراجعه شما به آن وب سایت باعث می شود با صرف اینترنت کمتر و با سرعت بیشتر بتوانید آن سایت را مرور کیند. نکته مهم در رابطه با حافظه پنهان مرورگر، ایجاد برخی اختلالات برروی مرورگر شما است. در این مقاله قصد داریم علاوه بر آموزش نحوه پاک کردن کش مرورگر، علت اصلی پاک کردن کش را به شما توضیح دهیم.

چرا به پاک کردن کش مرورگر نیاز داریم؟

این موضوع از دو جهت قابل بررسی است. اگر شما طراح سایت باشید و بخواهید تغییرات ایجاد شده برروی وب سایت خود را مشاهده کنید نیاز دارید که کش مرورگر خود را پاک کنید تا بتوانید به سادگی تغییرات اعمال شده را مشاهده کنید. در صورت پاک نکردن حافظه پنهان مرورگر خود، شما قادر به مشاهده تغییرات نخواهید بود و ممکن است شما دچار اشتباه شوید.

اگر شما فردی هستید که برای حل مشکلات خود، خرید های اینترنتی و یا انجام ثبت نام های اینترنتی از مرورگر های گوگل کروم، فایرفایکس، سافاری و … استفاده می کنید، کش مرورگر شما در حال ذخیره سازی فایل های زیادی است. این ذخیره سازی فایل ممکن است باعث شود در آینده که به سایت های موردنظر خود به صورت مجدد مراجعه می‌کنید، نتوانید تغییرات لازم را در وب سایت مشاهده کنید. از این رو شما نیازمند پاک کردن حافظخ پنهان مرور گر خود هستید. در ادامه با ما همراه باشید تا با روش های پاک کردن کش مرورگر در ۳ مرورگر گوگل کروم، فایر فاکس و سافاری آشنا شوید.

پاک کردن کش مرورگر در گوگل کروم به ساده ترین روش ممکن

مرورگر گوگل کروم، پر استفاده ترین مرور گر در بین تمام افراد است. برای حافظه پنهان این مرورگر لازم است که برروی آیکون سه نقطه در سمت راست مرورگر خود کلیک کنید. زمانی که برروی این گزینه کلیک کردید، با استفاده از گزینه های Setting و یا More Tools می توانید به حافظه کش مرور گر خود دسترسی داشته باشید. به علت ساده تر بودن استفاده از گزینه More Tools، در این آموزش با استفاده از این گزینه حافظه کش مرورگر را پاک خواهیم کرد. به تصویر زیر دقت کنید.

پاک کردن کش مرورگر در کروم

با کیلک برروی گزینه Clear Browsing Data وارد صفحه زیر می شوید. در این بخش دو حالت Basic و Advanced وجود دارد. که هر دوحالت را در تصویر زیر مشاهده خواهید کرد.

در بخش Basic موارد زیادی به صورت پیش‌‌فرض تعیین شده اند که شما با کلیک برروی Clear Data می توانید، حافظه پنهان مرورگر خود را از این بخش پاک کنید. اگر شما در برخی از سایت ها اطلاعاتی را ذخیره کرده اید که به آنها نیاز دارید، بهتر است از گزینه Advanced برای پاک کردن حافظه کش مرورگر خود استفاده کنید. در این بخش شما می توانید برخی از دیتا های ذخیره شده برروی مرورگر خود را حفظ کنید.

پاک کردن کش مرورگر در مرورگر فایرفاکس

برای پاک کردن کش در مرورگر فایر فاکس ابتدا روی آیکن سه خط در منو ابزار بالایی فایرفاکس کلیک کنید و سپس مانند تصویر زیر روی گزینه Setting کلیک کنید.

پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس

در صفحه تنظیمات ابتدا روی تب Privacy & Security کلیک و سپس با کمی اسکرول به دنبال بخش Cookies and Site Data بگردید. البته شما می توانید با استفاده از قابلیت سرچ داخل تنظیمات فایرفاکس کلمه Cache را جستجو کنید و به همین بخش برسید.

سپس روی گزینه Clear Data کلیک کنید.

کش مرورگر فایرفاکس

در پنجره باز شده گزینه اول برای پاک کردن کوکی های ذخیره شده توسط مرورگر می باشد و گزینه دوم برای پاک کردن کش فایل های ذخیره شده توسط مرورگر است. هدف ما پاک کردن کش مرورگر است به همین خاطر تیک دومین گزینه یعنی “Cached Web Content” را بزنید و سپس روی گزینه Clear کلیک کنید تا کش مرورگر شما پاک شود.

خالی کردن کش مرورگر فایرفاکس

پاک کردن کش مرورگر سافاری در مک

برای پاک کردن سریع کش یک وبسایت که در مرورگر سیستم عامل مک وجود دارد می توانید از کلید های ترکیبی Command + R استفاده کنید اما اینکار خیلی کاربردی نیست و برای هر لود وبسایت باید انجام شود تا بدون فراخوانی کش وبسایت مدنظرتان بارگذاری شود.

برای پاک کردن کش دائمی یک وبسایت در مرورگر سافاری ابتدا باید حالت Develop را در Preferences مرورگر سافاری فعال کنید. برای اینکار سافاری را باز کنید سپس به Preferences آن بروید. مانند تصویر زیر در پنجره ی باز شده به تب Advanced رفته و آخرین گزینه با نام Show Develop Menu in Menu Bar را فعال کنید.

پاک کردن کش مرورگر سافاری در مک

پس از تیک زدن این گزنیه در منو بار سربرگ سافاری یک گزینه جدید با نام Develop ایجاد می شود. حالا به سایتی که قصد دارید کش آن را پاک کنید و رفته و از منوی Develop در منو بار سافاری گزینه Empty Caches را انتخاب کنید. با اینکار کش این سایت بصورت کامل حذف شده و کافی است صفحه را دوباره بارگیری (Refresh) کنید.

خالی کردن کش مرورگر سافاری

پاک سازی کش مرورگر در این مقاله براساس، سیستم کامپیوتر یا لپ تاپ توضیح داده شده است. برای پاک سازی حافظه پنهان مرورگر خود در موبایل و تبلت نیز می‌توانید از این آموزش استفاده کنید.

امتیاز شما به این مقاله