آموزشی سئو و بهینه سازی وبسایت

پیج رنک چیست؟ – آموزش افزایش پیج رنک گوگل

پیج رنک چیست؟ – آموزش افزایش پیج رنک گوگل

مفهوم پیج رنک گوگل چیست؟

گوگل برای تعیین اهمیت صفحات از پیج رنک استفاده میکند که یکی از فاکتورهای اصلی برای رتبه بندی نتایج گوگل است. پیج رنک (Page Rank) توسط بنیانگذاران گوگل Larry Page و Sergey Brin در استنفورد مطرح شد. و در واقع اصطلاح پیج رنک نیز از اسم لری پیج گرفته شده است.

پیج رنک چگونه محاسبه میشود؟

تئوری مدیران گوگل این بود که صفحاتی با لینک ورودی زیاد صفحات مهمتر و با اهمیتی هستند. الگوریتم آنها لینک های ورودی را بعنوان یک رای مثبت به سایت در نظر میگیرد. میزان تاثیر یک لینک ورودی بر پیج رنک شما به عوامل مختلفی مانند پیج رنک صفحه لینک دهنده، تعداد صفحات لینک شده در آن و نوفالو نبودن لینک ها بستگی دارد.

البته این معیار تا حد زیادی قابل قبول است زیرا داشتن لینک خروجی زیاد به این معنی است که حساسیت زیادی بر معرفی منابع در سایت وجود نداشته است.

اهمیت پیچ رنک چقدر است؟

Page Rank  یکی از چندین عامل موثر بر رتبه بندی نتایج گوگل است و تاثیر زیادی بر آن دارد، از طرف دیگر این فاکتور که عددی بین 1 تا 10 است معیار مناسبی برای تعیین میزان محبوبیت و اعتبار سایت شما از دید بازدیدکنندگان خواهد بود که تاثیر زیادی بر جذب تبلیغات در سایت خواهد داشت.

معایب پیج رنک چیست؟

پس از مدتی افراد بخوبی راههای افزایش پیج رنک را شناختند و با استفاده از تکنیک هایی مانند گوگل بمب و تبادل لینک، کارایی این معیار را زیر سوال بردند ولی در حال حاضر گوگل سایتهایی را که در آنها تعداد زیادی لینک به صفحات غیرمرتبط وجود دارد را شناسایی و جریمه میکند و با اینکار جلوی افزایش غیرواقعی پیج رنک را گرفته است. به همین دلیل از تبادل لینک با سایتهای غیر مرتبط و ثبت سایت در وب دایرکتوری هایی که پیج رنک گوگل بالایی ندارند جدا خودداری کنید زیرا موجب کاهش اعتبار سایت شما خواهد شد.

پیج رنک یک سایت چگونه تعیین می شود؟

پیج رنک گوگل توسط یک فرمول ریاضی اختصاصی مشخص می شود که در آن، تمام لینک هایی که به یک سایت داده شده اند، به عنوان یک رای محسوب می شوند. در حقیقت، سایت شما با سایر سایت هایی که محتوا و کلمات کلیدی یکسان دارند، مقایسه می شود و میزان محبوبیت آن ارزیابی می شود. هر چه تعداد لینک های یک سایت بیشتر باشد و این لینک ها از سایت های محبوب و ارزشمند به دست آمده باشند، آن سایت می تواند رتبه بهتری در موتور جستجوی گوگل کسب کند.

افزایش پیج رنک گوگل - فرمول محاسبه پیج رنک گوگل

گفته می شود گوگل با استفاده از این فرمول، پیج رنک یک سایت را محاسبه می کند.

به همین خاطر کسب بک لینک از دیگر سایت ها بسیار مهم است. هر رای یا لینکی که به سایت شما داده می شود در تعیین ارزش سایت به موتور جستجوگر کمک خواهد کرد. با اینحال تنها تعداد لینک هایی که سایت شما دریافت می کند مهم نیست. گوگل به دنبال لینک های خوب و با کیفیت می گردد و ارزش سایت هایی که به شما لینک داده اند را بررسی می کند. به عنوان مثال، زمانی که از یک سایت مهم با محبوبیت بالا لینک دریافت می کنید، شانس اینکه در نتایچ گوگل رتبه بندی بالاتری کسب کنید، بیشتر خواهد شد.

پیج رنک و ارتباط آن با سئو

سئو سایت شما بیشتر از هر چیزی به این موضوع بستگی دارد که آیا کاربران می توانند از طریق کوئری های جستجو در موتور های جستجوگر به راحتی آن را پیدا کنند یا خیر. اگر پیج رنک سایتتان بالا باشد، احتمال دیده شدنش در موتورهای جستجوگر بیشتر می شود. در این شرایط، در نتایج اول صفحه جستجو خواهید بود. به همین منظور باید تا حد امکان تلاش کنید که وب سایتتان پیج رنک بالایی را به دست آورد.

خب، حتماً از خود می پرسید چگونه می توان پیج رنک گوگل را افزایش داد؟ همانند سایر کسب وکارها، سایت شما باید دارای استراتژی بازاریابی مناسبی باشد. در مورد پیج رنک این موضوع به این معنی است که نه تنها باید توجه ویژه ای مشتریان دست به نقد خود را داشته باشید، بلکه باید توجه آن دسته از وب سایت هایی که می خواهید به شما لینک دهند را نیز جلب کنید.

اگر سایت شما دارای محتوا و سئوی داخلی فوق العاده است (کلمه کلیدی، متا تگ و …)، باید استراتژی را برای آن در نظر بگیرید تا توسط کاربران دیده شود. در ادامه به برخی از استراتژی های لینک بیلدینگ اشاره می کنیم که می تواند در به دست آوردن پیج رنک بالاتر به شما کمک کند:

  • وب سایت خود را دایرکتوری های ارزشمند و محبوبی همچون یاهو، Dmoz یا Citysearch قرار دهید. از قرار دادن سایت خود در لینک فارم ها (مزارع لینک) پرهیز کنید. این سایت ها لینک های ارزشمندی برای شما فراهم نمی کنند.
  • سعی کنید محتوایی داشته باشید که توسط سایت های نقد و بررسی معتبر و قابل اعتماد، مورد بررسی قرار می گیرد. نقد و بررسی های غیر پولی بهترین روش برای دریافت لینک محسوب می شوند.
  • سایر وب سایت های موجود را بررسی کنید و از آنها بخواهید به سایت شما لینک بدهند. سرمایه گذاری مشترک یک روش خوب برای تبادل لینک محسوب می شود.
  • به انجمن های آنلاینِ محبوب بپیوندید و کامنت های با ارزشی در پُست های مرتبط آنها ارسال نمایید. شما می توانید در بحث های موجود شرکت کنید و در میان این بحث ها به سایت خود لینک دهید. مطمئناً دیگر کاربران نیز اگر از مطالب شما لذت ببرند، به سایت شما لینک خواهند کرد. (هر چند به خاطر داشته باشید که کامنت گذاری بیش از حد می تواند وب سایت شما را به گوگل پنالتی دچار کند).
  • مقالات خود را در سایت های محبوبِ ثبتِ مقاله منتشر کنید و لینکی به سایت خود بدهید.
  • مقالاتی را بنویسید که بتواند توجه افراد را به خود جلب کند. چنین مقالاتی می توانند منبع ارزشمندی برای افراد باشند. اگر یکی از مقالات یا پُست های وبلاگ شما توسط شبکه های اجتماعی پربازدید به اشتراک گذاشته شود، نه تنها بک لینک قدرتمندی دریافت می کنید بلکه افزایش خوبی در ترافیک سایتتان خواهید داشت.

پیج رنک

آیا می توان پیج رنک گوگل را دستکاری کرد؟

از آنجایی که پیج رنک گوگل الگوریتمی بر مبنای هایپرلینک هایی است که به سایت داده می شود، بسیاری از وبمسترها و شرکت های ارائه دهنده خدمات سئو تلاش می کنند سایت هایی با پیج رنک بالا را به فروش برسانند. بنابراین وبمسترها می توانند با پرداخت مبلغی مناسب، لینکی را از سایتی محبوب و معتبر خریداری کنند که این موضوع نه تنها باعث افزایش ترافیک سایتشان می شود، بلکه رتبه گوگل شان را نیز افزایش چشمگیری خواهد داد.

اگرچه خرید لینک ممکن است یک استراتژی بازاریابی خوب محسوب شود، اما گوگل به شدت با آن برخورد می کند و اگر متوجه این موضوع شود وبمستر را جریمه خواهد کرد. دلیل اصلی برای این سخت گیری، این است که خرید و فروش لینک می تواند باعث دسنکاری نتایج گوگل شود و همین موضوع از ارزش و اعتبار الگوریتم رتبه بندی گوگل می کاهد. اگر گوگل متوجه شود یک وبمستر برای افزایش پیج رنک خود، اقدام به خرید و فروش لینک کرده است، از ارزش سایت می کاهد یا به طور کلی آن را جریمه می کند. در این شرایط ممکن است پیج رنک شما به صفر کاهش پیدا کند یا سایتتان Sandbox شود. به این معنی که سایت شما در هیچ یک از نتایج جستجوی گوگل نشان داده نخواهد شد.

البته روش های قانونی برای خرید لینک وجود دارد. یک وبسمتر باید صفت Nofollow را به HTML لینکی که در سایت خود قرار می دهد، اضافه کند. این کار به وبمسترها اجازه می دهد لینک های قانونی را خرید و فروش کنند بدون اینکه به سیستم پیج رنک، آسیبی وارد نمایند.

به دست آوردن پیج رنک بالا یک فرآیند خودکار نیست. برای اینکه پیج رنک بالایی داشته باشید باید زمان و تلاش خود را صرف تولید محتوای ارزشمند کنید و سعی کنید به مرور زمان از وب سایت های مطرح، لینک دریافت کنید. با تلاش و پیگیری مستمر مطمئناً می توانید وب سایتی داشته باشید که گوگل آن را معتبر می داند.

خداحافظ گوگل تولبار!

شاید تا اینجای مقاله بسیار امیدوار کننده بود، اما همین چند وقت پیش بود که گوگل تصمیم گرفت، گوگل تولبار را از دسترس خارج سازد. گوگل تولبار چیست؟ گوگل تولبار دقیقاًً همان افزونه ای بود که بر روی مرورگرتان نصب می کردید و از طریق آن می توانستید پیج رنک یک سایت را مشاهده نمایید.

اگر تا به حال از گوگل تولبار استفاده نکرده اید جای نگرانی ندارد، چون این تولبار به کلی از دسترس خارج شد. اما اگر جزو آن دسته از افرادی بودید که با آن آشنایی داشتید با از آن استفاده می کردید، پس بهتر است با آن خداحافظی کنید.

حذف گوگل تولبار به معنی این نیست که پیج رنک گوگل بی اهمیت شده است، بلکه به این معنی است که شما دیگر نمی توانید پیج رنک سایت ها را مشاهده نمایید. گوگل، تولبار خود را در سال 2000 به بازار روانه کرد، اما رفته رفته با مشاهده برخی فعالیت ها پشتیبانی از آن را محدود کرد. تا اینکه در سال 2011، پشتیبانی از مرورگر فایرفاکس را به کلی قطع کرد. همچنین، آخرین به روز رسانی تولبار گوگل 10 ماه به طول انجامید. همۀ این ها نشان می دهد که گوگل یک شبه این تصمیم را نگرفته است، بلکه از همان ابتدا فعالیت های سایت های مختلف و نتایجشان را زیر نظر داشته است.

گوگل

تا اواخر سال 2015، کاربران می توانستند از طریق گوگل تولبار پیج رنک سایت خود را مشاهده کنند. نوار سبز نشان دهنده پیج رنک یک سایت بود.

اما شاید از خود بپرسید، چرا گوگل این کار را انجام داد؟ خب، اجازه بدهید راحت بگوئیم. در سال 2000، زمانی که گوگل تولبار ارائه شد، وب مستر ها به اهمیت لینک ها، آگاه شدند. به همین دلیل، بازار سیاه بزرگی برای خرید و فروش لینک (و حتی وب سایت!) به راه افتاد. همانطور که در بالا گفتیم، لینک بیلدینگ با چنین روش هایی، مطمئناً نتایج طبیعی موتورهای جستجوگر را تحت الشعاع قرار می داد. به این ترتیب، وب سایت های بسیار ضعیفی با چنین روش هایی توانسته بودند به صدر نتایج جستجو برسند. عده ای دیگر نیز که توان خرید لینک نداشتند، شروع به لینک سازی اسپم کردند. شاید شما هم چند سال پیش را به خاطر داشته باشید، زمانی که مثلاً کلمه فوتبال را در گوگل جستجو و بر روی نتایج جستجو کلیک می کردید و در کمال ناباوری به فروشگاه خرید و فروش عینک منتقل می شدید!

همۀ این عوامل (که باعث اختلال در نتایج جستجوی طبیعی گوگل شده بود) باعث شد گوگل به مرور زمان و با اعمال قوانین و پنالتی های جدید از اهمیت لینک سازی کم کند و بیشتر به محتوا اهمیت دهد. حذف تولبار گوگل نیز به همین علت انجام شد.

پیج رنک سایت شما

پیج رنک گوگل بر اساس میزان اهمیتی که سایت شما در دنیای مجازی دارد، سنجیده می شود. اگرچه همانطور که گفتیم، کاربران دیگر به پیج رنک سایتشان دسترسی ندارند و با حذف گوگل تولبار، تنها گوگل پیج رنک یک سایت را می داند، اما این بدین معنی نیست که پیج رنک بی اهمیت شده است.

مواد اصلی رتبه بندی یک سایت در گوگل شامل غنای محتوا (غنی بودن محتوا)، آتوریتی صفحه، چگالی کلمات کلیدی، بک لینک ها، ترافیک و تقاضای جستجو است. هیچ کس در خارج از گوگل، فرمول دقیق محاسبه پیج رنک را نمی داند اما مطالعات بسیار زیادی بر روی این مقوله انجام شده است. پیج رنک سایت شما نتیجه نهایی همه محاسباتی است که انجام می شود. هر چقدر پیج رنک بالاتری داشته باشید شانس نشان داده شدن سایت شما در گوگل بالاتر می رود.

خب، اول از هر کاری باید مقدار پیج رنک خود را بیابید. در نهایت می توانید بر همین اساس اهمیت سایت خود در موتور جستجوی گوگل را تخمین بزنید. از آنجایی که گوگل تولبار دیگر از کار افتاده است، دیگر نمی توان پیج رنک سایت را مشاهده نمود، اما در ادامه به سیستم امتیاز دهی که گوگل در گذشته استفاده می کرد اشاره می کنیم. به احتمال زیاد گوگل هنوز هم از این روش برای رتبه بندی سایت ها استفاده می کند.

اگر در گذشته از تولبار گوگل استفاده می کرده اید، بهتر است بدانید نوار سبز رنگی که بر روی گوگل تولبار قرار داشت و از 0 تا 10 به سایت ها نمره می داد، نشان دهنده پیج رنک سایت شما بوده است.

نظرات خود را درباره این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری …