ریچ اسنیپت
سئو و بهینه سازی وبسایت

ریچ اسنیپت چیست و چرا باید به آن اهمیت داد؟

ریچ اسنیپت چیست و چرا باید به آن اهمیت داد؟

ریچ اسنیپت (Rich Snippets) چیست؟

Rich Snippet یکی از سرویس های گوگل است که محتوای صفحات سایت را به نحوی خلاصه می کند که کاربران هنگام مشاهده نتایج جستجو متوجه می‌شوند که محتوای آن صفحه چیست. به عبارتی، ریچ اسنیپت برای توصیفِ اطلاعات و داده های نشانه گذاری شده وب سایت استفاده می شود و به موتورهای جستجو کمک می کند تا محتوای وب سایت را بهتر درک کنند. ریچ اسنیپت ها به کد HTML سایت اضافه می شوند.

در صورتیکه از ریچ اسنیپت ها در سایت استفاده نشود، در نتایج جستجو تنها عنوان صفحه سایت، آدرس سایت و توضیحات متای آن صفحه نمایش داده می شود. اما اگر از ریچ اسنیپت ها در کدهای سایت استفاده شود، موتورهای جستجو (مخصوصا گوگل) اطلاعات بیشتری را به نمایش می گذارند. اطلاعاتی مانند نقد و بررسی محصولات، کسب وکار، خدمات و… . یک نمونه رایج و تاثیرگذار اسنیپت، درج ستاره ها در زیر لینک سایت است. ستاره های زیر لینک، میانگین مقدار امتیازهایی است که کاربران به صفحه مورد نظر داده اند.

ریچ اسنیپت از چه نوع محتوایی پشتیبانی می کند؟

در حال حاضر موتورهای جستجو، سه نوع محتوای نشانه گذاری شده را تشخیص می دهند:

  • Microdata
  • Microformats
  • RDFa

هر 3 نوع محتوا از زبان HTML پشتیبانی می کنند و در حقیقت به کمکشان می توان محتوای یک صفحۀ وب را برچسب گذاری کرد. باید گفت که Microdata مرسوم ترین نوع محتوای استفاده شده در ریچ اسنیپت هاست. البته تگ های Open Graph و کارت های Twitter نیز نوعی دادۀ نشانه گذاری محسوب می شوند، اما نمی توان از آنها به جای ریچ اسنیپت ها استفاده کرد.

برای نوشتن این نوع داده، نیازی به یادگیری زبان HTML ندارید. این کدها بسیار ساده هستند و معمولاً به صورت آماده در اینترنت وجود دارند.

انواع ریچ اسنیپت ها

از ریچ اسنیپت ها (یا همان داده های نشانه گذاری شده) می توانید به روش های مختلفی در سایت خود استفاده کنید:

Breadcrumbs

در این نوع ریچ اسنیپت، به جای آنکه URL صفحه مورد نظر به کاربران نمایش داده شود، محل قرارگیری آن صفحه در دسته بندی های سایت به کاربر نمایش داده می شود. در واقع، این ریچ اسنیپت به کاربران نشان می دهد که برای رسیدن به این صفحه، باید چه مسیری را در سایت شما طی کنند.

ریچ

نقد و بررسی

شما می توانید برای نقد و بررسی یک محصول یا یک فیلم از ریچ اسنیپت ها استفاده کنید. در این نوع ریچ اسنیپت شما می توانید یک نقد و بررسی را در نتایج جستجو به نمایش بگذارید یا می توانید مجموعی از آنها را نشان دهید. این نوع ریچ اسنیپت به کاربران سایت امکان می دهد که به محصول مورد نظر امتیاز دهند. همچنین می توانید نام شخص بررسی کننده را در نتایج جستجو نمایش دهید.

ریچ

اشخاص

شاید شما هم متوجه شده باشید، زمانی که نام اشخاص معروف را در گوگل جستجو می کنید، اطلاعات کاملی از آن شخص به همراه تصویر شخص مذکور برایتان نمایش داده می شود. شاید باورتان نشود، اما اگر در سایت خود برای کارکنان تان پروفایل ساخته اید، شما هم می توانید از این قابلیت استفاده کنید. ریچ اسنیپت می تواند نام افراد، شغل، مهارت و نحوه تماس با افراد را در نتایج جستجو نمایش دهد.

ریچ

ریچ اسنیپت

محصولات

یکی از مهم ترین موارد استفاده از ریچ اسنیپت ها برای فروش محصولات در فروشگاه های آنلاین است. این اطلاعات می تواند شامل نام، تصویر، برند، توضیحات و حتی قیمت باشد. فروشگاه های آنلاینی که یک محصول را از چند فروشندۀ مختلف نمایش می دهند می توانند محدودۀ قیمتِ محصول را بر اساس نزولی و صعودی ترتیب بندی کنند.

ریچ

سازمان ها و تجارت ها

برای سازمان ها و شرکت ها شما می توانید اطلاعاتی مانند نام تجاری، آدرس سایت، شماره تلفن، لوگو و موقعیت جغرافیایی سازمان را در ریچ اسنیپت ها به نمایش بگذارید.

ریچ

دستورالعمل ها

از این نوع ریچ اسنیپت عموماً برای دستورالعمل های آشپزی استفاده می شود. با استفاده از این ریچ اسنیپت می توانید نوع غذا، نقد و بررسی، مدت زمان و مراحل پخت عذا را به نمایش بگذارید.

ریچ اسنیپت

رویدادها

اگر قرار است در آینده ای نزدیک رویدادی را برگزار کنید، ریچ اسنیپت ها می توانند برای اطلاع رسانی به شما کمک کنند. می توانید اطلاعات مربوط به زمان شروع رویداد، مدت زمان رویداد، جزئیات تهیه بلیت و مکان برگزاری رویداد را وارد نمایید. به این ترتیب، همۀ این اطلاعات در نتایج جستجو به کاربر نمایش داده می شوند.

ریچ

موسیقی

البته موتور جستجوی بینگ از موسیقی پشتیبانی نمی کند، اما گوگل می تواند از اطلاعات نشانه گذاری شده برای ترانه ها و آلبوم های موسیقی پشتیبانی کند. ریچ اسنیپت های موسیقی شامل لینک هایی برای نمایش ترانه ها و لینک های مستقیمی برای خرید آلبوم های موسیقی هستند.

ریچ

محتوای ویدئویی

از این نوع ریچ اسنیپت برای محتوای ویدئویی موجود در سایت استفاده می شود و می تواند اطلاعات شرکت سازنده، مدت زمان ویدئو و سازنده ویدئو را در نتایج جستجو نمایش دهد.

ریچ

ریچ اسنیپت

چگونه به محتوای خود ریچ اسنیپت اضافه کنیم؟

البته باید بدانید لزومی ندارد داده های نشانه گذاری شده به محتوای تمام صفحات سایت اضافه شوند. با این حال هر چه تعداد محتوای نشانه گذاری شده بیشتر باشد، موتورهای جستجو نتایج بهتری را نمایش می دهند.

همچنین، باید در اینجا ذکر کنیم که فقط باید محتوای قابل نمایش به کاربران را نشانه گذاری کنید. المان های پنهان صفحه و محتوایی که در کدهای div’s قرار دارند، نیازی به نشانه گذاری ندارند.

نشانه گذاری داده ها به سه بخش اصلی تقسیم می شود:

  • Itemscope – نشان می دهد که کد HTML موجود در بلوک <div> دربارۀ یک آیتم خاص است.
  • Itemtype – نشان می دهد که آیتم دقیقاً چه چیزی است.
  • Itemprop – مربوط به اطلاعات آیتم است. اطلاعاتی مانند نام، آدرس سایت، نقد و بررسی و … .

کتاب ها، فیلم ها، عکس ها، سریال های تلویزیونی، موسیقی ها و دستورالعمل های آشپزی به عنوان کارهای خلاقانه حساب می شوند. بنابراین یک مثال از نشانه گذاری HTML برای یک کتاب به شکل زیر خواهد بود:

ریچ

دقت کنید هر کدام از این سه المان به چه شکلی استفاده شده اند.

ریچ

تعداد اطلاعات وارد شده در این داده ها بر اساس نوع محتوا، متغیر است. به علاوه، ممکن است تعداد متغیرهای اطلاعاتی که می خواهید برای هر صفحه وارد کنید، کمی گیج کننده باشد (به خصوص برای افرادی که تا به حال کدنویسی نکرده اند).

اگر سایت شما بر روی سیستم مدیریت محتوای وردپرس راه اندازی شده است، انجام این کار برایتان آسان است. در وردپرس، افزونه های متعددی برای ایجاد ریچ اسنیپت وجود دارد مانند پلاگین All-in-One Schema.org. البته بیشتر سیستم های مدیریت محتوا، افزونه هایی برای ساخت ریچ اسنیپت ایجاد کرده اند. با این حال ممکن است برای راه اندازی این افزونه ها به کمک یک توسعه دهنده وب نیاز داشته باشید.

چرا باید به ریچ اسنیپت ها اهمیت داد؟

زمانی که یک عبارت را در گوگل جستجو می کنید، کدام لینک توجه شما را جلب می کند؟ همان لینکی که ستاره های طلایی دارد؟ دقیقاً.

ریچ اسنیپت ها، اطلاعات و محتوای سایت شما را برای موتورهای جستجو بهینه سازی می کنند. موتورهای جستجو نیز این داده ها را به صورت منظم و برچسب گذاری شده به کاربران نمایش می دهند. در نتیجه، نرخ کلیک سایت شما به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. به علاوه، بسیاری از سئوکاران معتقدند که استفاده از ریچ اسنیپت ها می تواند در رتبه بندی سایت شما تاثیر بگذارد.

همچنین، اگر شما نویسنده هستید، استفاده از ریچ اسنیپت می تواند در حرفۀ شما موثر باشد و شما را به عنوان فردی با تجربه به کاربران نشان دهد.

اگر فروشگاه آنلاین دارید یا در سایت خود به نقد و بررسی محصولات می پردازید، استفاده از ریچ اسنیپت می تواند توجه کاربران را به سمت شما جذب کند. ارئۀ یک تجربه کاربری خوب، گامی موثر در افزایش نرخ کلیک و فروش بیشتر است و ریچ اسنیپت اولین قدم برای ارائه تجربه کاربری خوب به بازدیدکنندگان است.

به همین دلایل باید از ریچ اسنیپت ها استفاده کنید. اگر این دلایل برای شما کافی نیست، بهتر است خودتان کمی در گوگل جستجو کنید و نتایج را مقایسه کنید. خوشحال می شوم که نظرات و پیشنهادتان را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری …